Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Olavicv Olavi
Raatma
08.01.2013

Suured riigihanked siduda riigikogu saadikutega.

Kui moodustakase mingi riigihange mis on suurem kui näiteks 1 mil eurot siis peab selle hanke võitja võtma omale ühe riigikogulase eestkostjaks. Siis see eestkostja vastutab oma nahaga selle hanke otstarbekuse, seaduslikkuse jne eest. Kui peaks sellest hankest mingi jama tulema näiteks maantee ehituse hange ja firmad hakkavad sinna maanteele ohtralt ringteid ehitama siis saaks rahvas selle hanke eestkostja maha hääletada. Koos maha jääletatud riigikogulasega kaob ka see hange. Edasi see hange kas saab omale uue riigikogulasest eestkõneleja kes siis parandab rahva pahameelt tekitanud põhjused või hange lõpetatakse. Uus riigikogulasest hanke eest seisja vastutab samuti kogu hanke eest nagu tema eelkäijad.
Idee eesmärk on, et suurte riigirahade kulutamiste juures oleks konkreetne vastutaja. Ja rahval oleks võimalus sekkuda ja see hange lõpetada.
Sellised hanked oleksid head võimalused riigikogulastel ennast ja oma head otsustusvõimet demonstreerida ning koguda head mainet järgmisteks valimisteks. Samuti jääks üldsusele võimalus mingid jamad nagu näiteks hetkel käivad lennufirma ümber või kahtlastel alustel ehitatavate põlevkivikatelde ehitamise hanked.
Summa 1 mil eur on mul huupi pakutud seda hangete suurust peavad pädevamad isikud otsustama. Usun, et see summa ei tohi olla liiga väike muidu hakkab see pärssima normaalset riigi majandustegevust.

Aa0183157 Missing Missing A1474685_copy Missing Aarekasemets_lse_sociology100
Missing Dsc_0299 Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Vello Missing Missing Lauri_m6ek Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Marek

Miks mitte. See isikustab vastutuse ja annab rahvasaadikule võimaluse paista silma konkreetse tegevusega ja võimekusega.
Korruptsiooni see ei lisa rohkem kui seda oleks praegu. Asi siis neid ametnikke ära osta mõnel suurettevõttel. Ja kui see tavapärane korrumpeerunud ametnik soovib ausaks hakata, siis saab ju vastava vihje vastavale ametile edastada. Seega on võimalik hanke asjus mentori poole pöörduda ja sellel peab olema ka volitusi patiseisu lahendada ja rookida välja liialdused või absurdsed vead või ka olulised puudujäägid. Kui ta seda teeb, siis riskib isikliku mainega, nii positiivses kui negatiivses.

Marek Mã„gi
08. jaanuar

Hankeid ei korralda saadikud

hankeid korraldavad ametnikud, mitte poliitikud. Kuidas saab määrata vastutust poliitikule, kui ametnik korraldab hanke halvasti. halvasti korraldatud hanke puhul on vastutus eelkõige ametnikul ja tema juhtidel, mitte poliitikutel.

Mihkel Mikkelsaar
14. jaanuar

Korruptsiooni soodustav

Selline süsteem mahitaks kõige otsesemalt poliitilist prostitueerimist. Asi see ettevõttel mõni saadik ära rääkida/kinni maksta ei ole? Vastutus ettevõtte otsuste ja tegevuse eest on nagunii ettevõtte juhatusel ja nõukogul.

Taavi Miku
08. jaanuar

Väetis korruptsioonile

Kahtlemata oleks see roheline tuli korruptsioonile. Küsimus on lihtsalt selles, et kas see saadik murduks 100, 1000, 10 000, 100 000 või 1mln euro juures. Ka kõige ausamal ja õiglasemal inimesel on hind. See on vulgaarne väide, kuid kahjuks ei ole inimkond seda suutnud veel ümber lükata. Eestist rääkimata.

Mark Muru
09. jaanuar

Osaliselt vastu: riigihanked ja riigikogulased

Nõus konkreetse vastuja ideega, kuid vastu RH sidumisele riigikogulases(t)ega.

Põhimõtteliselt olen nõus, et igal tööl peab olema vastutaja ja nii ka riigihangete osas.

;) Ka mind häirivad teatud lahendused hangete puhul ning olen mõelnud ka sellele, kuidas võiks asjad olla. Aga esmalt tuleks kindlaks teha, kas asju saaks muuta ilma seadusi muutmata.

Vahest aitaks probleemsete kohtade avalikustamine?
Kas see ei tundu lihtsam ja odavam?

Kai Kaarna
15. jaanuar