Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Jan
Vutt
08.01.2013

Istuda rahvana maha ja arutada: Mis on Meie põhiväärtused ja eetika normid?

Tore on et selline algatus on tehtud - inimesed vajavad kohta, kus väljendada oma mõtteid ja ettepanekuid parema ühiskonna loomiseks.
Alati on oluline Protsess, mitte tulemus ja protsessi Tulemus on alati tegijate nägu. See siis vastukaaluks meie statistika ja välisilme rõhutamisele - oleme justkui väikesed lemmikloomad(Eesti), kes vajavad oma peremehe(EL, NATO, jne.) heakskiitu, et järgmist sammu teha. Kui meid kiidetakse, siis tegutseme veel innukamalt, unustades miks ja kelle nimel ME seda teeme.

Kui tahetaks tõelisi muutusi, siis seadused (muutused) jäetaks rahule - nendes ei ole probleem (neid võib samamoodi võtta iga aasta tuhandeid vastu).

Oluline on kuidas neisse seadustesse suhtutakse - kodanike-ametnike-poliitikute-kohtunike käitumine.

Oluline on käituda Eetiliselt - ükskõik, mida siis seaduses ka kirjas poleks. Kui seadust rakendades eetika(inimlikud väärtused) saab kannatada, siis ei tohiks kodanik-ametnik-poliitik-kohtunik) antud olukorras võtta otsust ja tegutseda seaduse vaid Eetika normide kohaselt.

Sellega seoses arvan, et eetiliselt käitudes(inimesed - eeldades, et poliitikud-ametnikud-kohtunikud on inimrassist) ei ole meil vaja seadusi, kui siis vaid Põhiseadus(üldine), mis määrab ära Meie väärtussüsteemi ja neile väärtustele alati tuginedes saab välistada ebapädeva käitumise.

Pädevus nii ametnike kui kodanike hulgas on ka oluliseks teemaks. Sellest ei piisa kui sa tunned reegleid(seadusi), on vaja ka aru saada ja mõista olukorda ja sellele erinevate otsuste (lahendite) tagajärgi.

Hetkel ametnikud pigem peituvad seaduste taha - isiklikud hirmud - kui leiavad lahendusi (nii riigile kui kodanikele) inimlikke väärtusi järgides. Ametniku pädevus on see, kui ta oskab vajadusel nii oma ülemustele kui ka seadusandjatele veenvalt selgitada oma otsuseid ka siis, kui need ei lähtu seadusest vaid Eetikast(inimlikust).

Nii kodanikel kui ametnikel on oluliseks - Inimlik käitumine - otsustusjulgus ja vastutuse võtmine. Selleks on vaja teada, mis on eetiline ja iga kord teadvustada oma tegevuse-tegevusetuse tagajärgi. Kui seaduse järgi tegutsedes rikutaks inimlikke väärtusi, siis otsustada inimlikest väärtustest lähtuvalt.

Minu ettepanek on siis, et kutsuda rahvas kokku ja istuda maha ja arutada, Mis on Meie põhiväärtused ja eetika normid - Millises Eestis Ma tahaksin elada?
(mitte kuhu mida ehitada või kui palju peaks kellegi maksud või sissetulek-toetused olema.)

Edu kõigile ja ilusaid mõtteid!
Jan

Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile