Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Seaduste/määruste seletuskirjad peavad käima õigusaktiga kaasas lõpuni

Selleks, et aru saada, miks üks seadus/määrus on just selline nagu ta on, tuleb vastava õigusakti seletuskirja paralleelselt õigusakti tekstiga täiendada ja kohendada. Kui õigusakt jõustub, peab olema avalikult kättesaadav ka seletuskirja aktuaalne tekst.
Valdavalt on nii, et Riigikokku menetlemiseks antud eelnõu muudetakse - juhtub,et algtekstiga võrreldes tundmatuseni. Samas eelnõuga koos Riigikokku sisse antud seletuskiri jääb selliseks nagu ta algselt oli. Kui nüüd peaks keegi huvi tundma, et mida ühe või teise §-i kohta seletuskirjas arvatakse, siis võib sattuda libedale jääle, sest seletuskiri ei seleta enam midagi, vaid elab oma elu.
See on õigusloome adressaadile eksitav - seda enam, et seaduste tekstid "ei ole eestikeelsed"...

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Olavicv Missing Anto-2012 2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing 38210296521 Missing Missing Missing Missing Andrus_indrek_aija_p%c3%a4rnu_rand_1 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Prillid_v%c3%a4ike Img_1064 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Nagunagu Missing Pilt028 Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Heli_koit Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut Urmas_arum%c3%a4e7
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Nõus rakendusdokumentide lisamisega

Nõustun Eino Kolgaga, et rakendusaktide projektid peavad samuti eelnõuga kaasas käima ja kui seadus jõustub, peavad jõustuma ka rakendusaktid.
See, et seadused on segased ja "mitte eesti keeles" loobki võimaluse neid väänata nagu paragrahvi märk osundab. Jah, seadused peaksid olema kõigile arusaadavad ja seda eesmärki peabki teenima seletuskiri. Thomas More'i tuleb tõlgendada ajalises ja ruumilises kontekstis. Elulised asjaolud on oluliselt keerulisemaks muutunud ja seda ei suudeta lihtlausetega õigusnormi tekstis enam kirjeldada. Seletuskirjad peavad inimesi aitama seadusi mõista - midagi pole teha.

Urmas A r u m ä e
12. jaanuar

Menetlusdokumendid lingina seaduse külge

Riigi Teataja õigusaktide endi juures peaks olema ka link menetlusdokumentidele, sealhulgas seletuskirjadele.

Jaanus Nurmoja
08. jaanuar

See, mis on menetlemiseks ei ole vaja muuta!

Menetletav seadus/määrus on ikkagi kellegi (enamasti) heatahtliku ja uuendusmeelse poolt üle antud ja loodetakse, et nüüd ka midagi muutub siin riigis/liigub edasi. Paraku on reaalsus midagi muud ja seda tuleb muuta!

Kaido Hint
09. jaanuar

Seadused peavad olema üheselt mõistetavad.

Mis kasu on nendest koormate viisi seletuskirjadest kui advokaadid ja kohtunikud tõlgendavad-vaidlevad kasu saamise osas.
Järgige Thomas More: seadusi peab olema vähe ja kõigile arusaadavad. Nõukogude ajal sai 9-klassiga aru, aga nüüd pooled kohtunikud on kriminaalkorras karistatud.

Tõnu Veeremaa
10. jaanuar