Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Kajar
Lember
07.01.2013

Valimiskampaaniaga seotud kuludele tuleks kehtestada ülempiir

Ettepaneku, et piirata valimiskampaaniate mahtu rahalise ülempiiri kehtestamisega, on sotsiaaldemokraadid esitanud mitmel korral ka eelnõuna Riigikogus, kuid siiani ei ole see kahjuks eelnõu staadiumist kaugemale jõudnud. Loodaks väga, et selle protsessi tulemusel saab ka see ettepanek uue hingamise ja ollakse valmis seda sisuliselt arutama. Rahastamisteemaliste ettepanekute alla asetaksin selle ettepanku eelkõige seetõttu, et kampaaniakuludele ülempiiri seadmine vähendaks tervikuna erakondade rahavajadust ja suunaks reklaamiturul võistlemise asemel tegelema sisulise debatiga. Viimati esitatud eelnõus oli meie konkreetseks ettepanekuks seada ülempiiriks 400 000 euri ja kui vaadata viimaste valimiskampaaniate rahalisi mahte, siis oleks selle mõtte rakendumisel tulevikus reklaamile kulutatud vahendid kordades väiksemad. Lisaks piirsummale tuleb reaalsete kulutuste kontrolliks anda ka Erakondade rahastamise järelevalve komisjonile võimalus tellida audit valimiskuludele sõltumatu hinnangu saamiseks. See kindlustaks reklaamikampaaniate võrdlemise võimaluse ning loodetavasti aitaks ka tuvastada rikkumised, kui valimiskulude aruandes toodud kulutused ja näidatud reklaamide reaalne maht omavahel ei klapi. Kokkuvõtvalt annaks selle idee elluviimine tõuke selleks, et suurem rõhk oleks valimiskampaanias siiski poliitilisel debatil, mitte reklaamides naeratavatel nägudel ja loosungitel.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Meikar Missing Facebooki_uus_pilt Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Indrek Dsc_0299 Photo_6_ Missing Missing Passipilt Nimeta Missing Missing Missing Il_fullxfull.340947046 Missing Missing Rainern%c3%a4gu Missing Missing Missing P1016977_1 Duud_fullhd Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Kaido Missing Missing Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Missing Headless Missing Missing Missing Missing 419489_535560476459101_806666271_n Missing Missing Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2467012 Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Minaise Missing Missing Missing Missing Missing V%c3%a4ike-2 Missing Aarekasemets_lse_sociology100 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Nagunagu Lauri_l%c3%a4%c3%a4nemets_usa.jpg Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Untitled Missing 201209mini Missing Jyri2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Andres_base Missing Missing Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Missing Missing Missing Mina 12231033_kmwre2 Missing 527660_201464343295213_397442827_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Joel_chevreuil Missing Missing Missing Missing Missing 1136384 Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 L%c3%b5petamine_uus Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olev_vaher_3 76052_10150134996984908_7612480_n
Toomas-kymmel 39107090296 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

äkki lisada ka reklaamimahu piirangud?

vältimaks igasugu barter, tuleviku jm tehingud võiks seada piirid reklaamimahule? Toon näiteks ühe vüimaliku mure koha eelmise aasta septembrist:

link: www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/reformierakond-maksab-juba-praegu-jargmiste-kohalike-valimiste-arveid.d?id=64942134

Olev Vaher
11. jaanuar

Agitatsiooni vormi ja sisu proportsionaalsus

Praegusel hetkel on suureks probleemiks agitatsiooniks valitavate vahendite sisutühjus. Kampaaniakulude vähendamine võiks soodustada pöördumist sisukamate vahendite poole. Näiteks Kajar Lemberi nimetet 400 000 eurot on suurusjärgus see raha, mille erakond kulutab 30-sekundiliste teleklippide tootmiseks. Tõenäoliselt väheneks selle tulemusel telereklaam (sellele osutavad aruanderead lihtsalt kontrollitavad, samas on võimalik valearvete esitamine, mille tuvastamine oleks aga kriminaalselt karistatav).
Marek Tamme osutatud probleemiga seega täiesti nõus. Selle vastu aitaks vähesel viisil koos valimiskampaaniaks tehtavate kulutuste ülempiiriga proportsionaalselt vähendada ka erakondadele tehtavaid riigipoolseid eraldisi - neil olekski lihtsalt vähem ressursse kampaania teostamiseks. Samas eksisteerib siinkohal oht, et kasvab erakapitali osakaal ning erakondade evitavad vahendid jäävad samaks.
Järelvalvesüsteemi täiustamine on siinkohal primordiaalse tähendusega.

link: muasaasu.wordpress.com/

Kaarel Vaidla
31. jaanuar

Toetan, ent mööndustega

Üldiselt toetan mõtet, et valimiskampaania kulusid tuleks piirata. Kuid nagu ikka peitub saatan detailides, millele viitab ka ettepaneku esitada. Kuniks me ei suuda tagada ausat ja usaldusväärset valimiskulude aruandlust, seni takistab ülempiiri panemine valimiskampaania kuludele üksnes algajaid, kogenud parteid peidavad oma kulud nõnda, et naljalt neid ei leia. Ehk siis sisuliselt on ühes ettepanekus koos kaks ettepanekut: piirata valmiskulusid ja seada sisse tugev erakondade rahastamise järelvalve süsteem. Praegu on viimane lapsekingades ja kuniks see pole korda aetud ei ole mõtet ka kehtestada selgeid piire valimiskuludele.

Marek Tamm
07. jaanuar

kes siis ikkagi otsustab?

Avatud nimekirjadega valimistel peavad kandidaadid võistlema ka nimekirja piires, mis tähendab vajadust isiklike kampaaniate järgi. Erakonna juhatusele ei saa anda õigust otsustada kui suure kampaania mõni liige korraldada tohib ningpõhiseadusega pole kindlasti kooskõlas anda erakonnale õigus kontrollide, kas kandidaat sellest ka kinni pidas. Kindel võimalus kulusid vähendada on valimsied kinnsite nimekijrade alusel. kuigi ka sel juhul tekib sõltumatute kampaaniate probleem. Nimelt on kodanikul võõrandamtu õigus oma vaateid propageerida ja mõnele erakonnale oma kulul kampaaniat teha

Vello Tõugu
31. jaanuar

kulude arvestus

Kiuslik küsimus, aga kui poplaulja O kandideerib erakonna K nimekirjas ning valimsiperioodi ajal korraldab ringkonnas 15 kontserti piletihinnaga 50 senti tükk, siis kui suur summa tuleb kirjutada valimiskulude aruandesse?? Ma juhin tähelepanu, et erakonna ülempiiri olemasolul tuleb see ülesanne üheselt lahendada enne ürituste korraldamist.

Vello Tõugu
31. jaanuar