Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Anto-2012 Anto
Veldre
08.01.2013

Tunnistada VARIA rubriik piksevardana rollis veaks. Lubada KÕIKI ideid.

Hetkel on see portaal (väidetavalt rahvademokraatia suursaavutus) üles ehitatud põhimõttel, millele tuginedes tavaliselt kontrollitakse ja tsenseeritakse ideesid ühiskonnas, riigis, erafirmas (crowd control).

Konkreetne masside kontrolli tehnoloogia seisneb selles, et keegi teeb tagatoas ära ebademokraatliku eelvaliku teemadest, mille üle arutelu ja hääletamine üldse käib. Seeläbi ei ole tegemist TEGELIKU demokraatiaga, kuivõrd esitada tohib vaid sääraseid ideid, mida protsessi kontrolliv seltskond aktsepteerib. Näiliselt on tegemist demokraatiaga, kuivõrd justkui saab hääletada EI ning JA vahel, kuid arvestades, et ideede püstitamine on tagatoa poolt kontrollitav, on võimalik suuremad hereetikud varakult rajalt maha võtta, nii et need kehtivat süsteemi ei ohustaks.

Täiendavaks piksevardaks on see VARIA nimeline prügikast siin, kuhu võib viie peateema alt korraldajate suvaga tõsta iga ettepaneku, mis organisaatoritele ei meeldi ja mis kehtivat maailmakorda ohustab.

Minu ettepanek on säärast massikontrolli tehnoloogiat järgmises versioonis vältida ning võtta vastu mistahes ideid, sh neid, mis korraldajatele ei meeldi. Minu enda tom.ee'sse omal ajal püstitatud ideed autoriõiguse reformist sai tollal jokk-vastuse ning selles sisalduvaid ettepanekuid isegi mitte ei arutatud - nüüd aga on osad neist ideedest koopiaõiguse reformiga aga tagasi.

Elver-sarvedega-220 A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Missing Missing Missing Img_1107-nagu 264911_244528925575198_7475373_n 3e607c4 Missing Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Vello Nagu Missing 39107090296
200307_5727813797_7209_n 39107090296 Marektamm-5 Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vandanõu teoreetikutele see meeldiks

Eriti kui kuidagi saaks kontrollida kas kõik ideed ka arutusele jõuavad.

Isasi on nüüd muidugi see, et kas igat ideed peaks arutama. Praegu on nt. Ansipi maha hääletamine populaarne teema mille üle arutada, kuid poliitilist seadust selle üle teha ju ei saa.

Selle tulemusena ilmselt näeksime arutlusel ka teemasid kas lubada koer rahva esindajaks riigikokku või mitte...

Sander Soots
08. jaanuar

Ilma "varia" rubriigita protsess oleks õiglasem

Protsessi oleks saanud kujundada ka ilma "varia" rubriiki prügikastiks planeerimata. Ühisloome protsessi puhul riivaks inimeste õiglustunnet ja usaldusvajadust vähem, kui nende selja taga ei toimetaks nähtamatud moderaatorid, vaid protsess lubaks kasutajatel endil (nii ettepanekute tegijatel kui nende lugejatel) sisu sobivalt sorteerida. Muide, see ei pea tingimata tähendama süsteemi keerukuse kasvu kasutaja jaoks.

Märt Põder
08. jaanuar

Mõte toetub vildakatele eeldustele

Rahvakogus (algselt Jääkeldri algatus) arutletavad teemad/valdkonnad - kokku 5 -fikseeriti 21. novembril Kadrioru Jääkeldri kokkusaamisel. Sealtsaadik on kogu aeg olnud teada, et ühisloomeprotsessi käigus soovitakse koguda ja hiljem süstematiseerida-analüüsida ettepanekuid erakonnaseaduse ja valimisseaduste muutmiseks. Sellega Rahvakogu mandaat praegu piirdub. Küsimus ei ole meeldimises ja mittemeeldimises vaid töö korraldamises. Kui keegi on teinud ettepaneku erakondade rahastamise korra kuitahes radikaalseks muutmiseks, siis ei tõsta keegi seda VARIA rubriiki. Kui selliseid asju on juhtunud, siis palun sellest operatiivselt teada anda aadressile info@rahvakogu.ee

Olari Koppel
08. jaanuar

Vaatame suuremat pilti

Kõiki ideesid lubada ei ole hallatav suuremas võtmes. Praegune rahvakogu otsustab rahastamise, erakondade, valmiste, kaasatuse ja sundpolitiseerimise teemadel.

Suur tükk juba praegu mida järada, kujutan ette, et järgmine rahvakogu võtab ja hakkab arutlema juba järgmistel teemadel mis ühiskonnas valusad on.

Rohkem läbipaistvust kuluks küll ära ning võimalust kaasa lüüa ka vabatahtlikuna organiseerimise pooles võiks olla, kuid see on norimine vaadates seda mis meil enne olnud on.

Sander Soots
08. jaanuar

Liiga palju müra tekiks

Kui lubada kõiki ideid, siis tuleks neid nii palju, et keegi ei haldaks seda ära. See on ju alles esimene katsetus, vaja on valideerida, et see kontseptsioon üldse töötab. Kui selgub, et sellel algatusel on mõju, siis saab järgmise ringi teha juba teiste teemadega. Parem keskenduda 5-le teemale põhjalikult, kui 500-le ja pealiskaudselt.

Tauno Novek
08. jaanuar

Kõiki ideid ei suudaks keegi hallata ega menetleda

Kui arutelul puuduksid konkreetsed ülesandepüstitused ja teretulnud oleks kõik ideed, mis pähe tulevad, siis paraku tähendaks see seda, et selles Rahvakogust saaks heade mõtete kalmistu, sest keegi ei jõuaks neid kõiki siit üles leida, süstematiseerida ja seaduseelnõudeks vormistada. Lootus, et mõni paljude inimeste toetuse saanud Rahvakogu idee jõuab viimaks eelnõuna Riigikokku, põhineb sellel, et lahendusi otsitakse konkreetsetele küsimustele ja konkreetsel ajaperioodil.

Marek Tamm
08. jaanuar

Ma jagan seda seisukohta mis Raul Veede esitas

Olen nõus, et asja saab paremini korraldada ja püüame võimalikult läbipaistvaks teha. Moderaatorid on avalikud ja neid saab tegijate lehelt vaadata.

Järgneb Raul Veede seisukoht FB's:

Yhelt poolt ei ole protsessi struktuur ja suunamismehhanismid läbipaistvad - ja see on ysna halb. Kes valib "professionaalid" ja "eksperdid"? Kes otsustab, millised ettepanekud "variasse" teisaldatakse - ja kuidas need otsustajad valitakse? Kuidas saab otsuste vastu protestida või taotleda nende põhjendatuse kontrolli? Iga demokraatia vajab toimimiseks hulka byrokraatiat, aga see peab olema võimalikult läbipaistev, seda me ju riigilt ootamegi; miks siis demokraatia parandamiseks pystitatud struktuur läbipaistev pole? Kas selleks saab tõesti liiga kiire olla?

Teisalt - kui vaadata Veldre avalduse retoorikat ("kehtiva maailmakorra ohustamine", "massikontroll" jms), sobiks see paremini järjekordsesse vandenõufilmi kui konstruktiivse arutelu aluseks. Ettepaneku autorit võiks mängida Tom Cruise.

link: www.rahvakogu.ee/pages/tegijad

Henri Laupmaa
08. jaanuar