Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toomas
Vernik
08.01.2013

Riigikogulaste palk siduda alampalgaga

Kuna praegu on riigikogulaste palk seotud Eesti keskmisega, mis iga aasta tõuseb siis sellega koos tõuseb ka riigikogulaste sissetulek. Kui siduda riigikogulaste palk alampalga kordsega(kas siis viis kuus alampalka näiteks), kaoks ära(väheneks) nende iga aastane palgatõus ja samas on siis lootust, et hakkab tõusma vahest ka alampalk.

Aa0183157 Aa0105981_id_kaart Facebooki_uus_pilt Missing Missing Ott_profiil Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Imgp0026 Dsc_2605 Missing Missing Yves-mart_netti Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 %c3%9cllar-metsand-150x150 Mina_10dd Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 218078_10151021293540887_1730375279_n Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Alger Missing Missing 2006_0327esimesed0021 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olev_06.11.08-1 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Skype_olev Missing Missing Missing Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Mina Missing 527660_201464343295213_397442827_n Missing Missing Missing Missing Missing Mina_ise Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Dsc_0299 Rainern%c3%a4gu Missing Missing Missing Olev_vaher_3 Snapshot_20130107_1 Missing Maikel_msn_49 Ohmmmm Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing Missing Pilt
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Ainus alternatiiv - siduda SKT-ga

Miinimumpalk on alusena sobiv, sest see on sotsiaalpartnerite kokkulepe töö kui sellise väärtustamiseks rahas. Meie ja enamuse endise "sotslaagri" üks häda on miinimumpalga kordades väiksem ostujõud, kui ta peaks olema. Suurte juhtide palga sidumine miinimumpalgaga motiveeriks neidki mõtlema selle väiksusele ehk siis lihttöölise alatasustatusele.

Ainuke mõistlik alternatiiv oleks seotus SKT-ga inimese kohta. Turuhindades muidugi, mitte PPS-ides, millega võrreldakse riikide SKT-sid. Miinimumpalk - 50% eelmise aasta ühe kuu keskmisest SKT-st per capita, presidendi ja peaministri maksimum - 400%.

Jaanus Nurmoja
17. jaanuar

Kogu avalik sektor

Sarnane, ent kogu avalikku sektorit hõlmav ettepanek on alloleva lingi taga. Ühes mu varasemas postituses selle teema all jäi ta eksikombel lisamata.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/273-riigikogulaste-palku-reguleerigu-kogu-avalikku-sektorit-holmav-palgajuhend

Jaanus Nurmoja
25. jaanuar

Pooldan igati

See mobiliseeriks saadikuid oma tegemistes.
Olen aga selle poolt, et saadiku palk oleks piisavalt
kõrge. Iseküsimus on see, kas kunagi paikapandud
palgaproportsioonid vastavad ühiskonna arengu tasemele. Kas see on õige ja õiglane-- see nõuaks
laia debateerimist.

Tiit Hütsi
11. jaanuar

Mõistlik ettepanek

Siin pole loomulikult ka midagi pistmist "ärategemisega", vaid sooviga tööd normaalses proportsioonis väärtustada. See vahe miinimumpalga ja Rkl palga vahel võiks olla mitte suurem kui ca 5,6 korda.
Ainuüksi Riigikoguga tegelemisest aga ei piisa, nagu olen ka ühes enda ettepanekus märkinud.

Jaanus Nurmoja
08. jaanuar

Õiglasem teenitav palgavahemik

Usun et almapalgaga seostamine on vajalik, kuna mingit huvi ei ole poliitikutel mõelda alampalgale. Just nende endi sissetulek annab põhjuse just seda jälgida ja tõsta. Samas võiks olla ka mediaanpalk teine osa võimalikust palga muudatuste alusest. Teatavasti on mediaanpalk palju õiglasemalt kajastav väärtus rahva üldisest teenitavast palgaväärtusest.

Margus Tilgar
08. jaanuar

Vale seos

Sel juhul oleks õige siduda mitte alampalgaga vaid mediaanpalgaga kuna viimane näitab tegelikku elatustaset. Madalaim ja kõrgeim palgaväärtus seda kindlasti ei tee. Keskmine on suhteliselt õige indikaator kuid mediaan on kahtlemata kõige õigem.

Mark Muru
09. jaanuar

Mediaanpalk on õige alus,keskmine palk on fiktsioon

Lisaksin veel,et alampalk on poliitiliselt kokkulepidud suurus,kuid see peab peegeldama riigi ja ettevõtluse reaalseid majanduslikke võimalusi.Kui kruvida alampalk kunstlikult väga kõrgeks,siis suurendab see tööpuudust ja tekitab majanduses tagasilöögi.

Toivo Kalmo
09. jaanuar

Topelt halb

K6igepealt on miinimumpalk administratiivne suurus ja ei naita riigi arengu v6i rahva elatustaseme kohta peaaegu mitte midagi. Liiga k6rgeks t6stetud miinimumpalk kutsub esile toopuuduse kasvu ja piirab majandusarengut. Liiga madal miinimumpalk ei ole uldse margatav, aga selline ettepanek sunniks saadikuid pigem otsustama k6rgema miinimumi kasuks.
Teiseks ei tohiks tark riik kokku hoida oma parlamendi tootasu arvelt. Pigem tuleks hoolitseda, et parlamenti paaseksid 6iged inimesed. Pralamendisaadikuks saamise eesmargiks ei peaks kull uldiselt olema saadav tootasu, kuid palju koledam on olukord, kus targad ja oskajad inimesed loobuvad parlamenti kandideerimast, sest tootasu ei v6imalda nende muu tegevusega samavaarset elatustaset.

Neeme Danziger
15. jaanuar

Eesti probleem on alampalga fikseeritus

Eestis oleks märksa vähem viha kui alampalk oleks näiteks 500 eurot (+180 praegusele) ja mediaanpalk oleks 800 eurot (+150 praegusele), aritm.keskmine palk oleks aga 1000 eurot (+120 praegusele). Tulevikus hakkavad palkade senised erinevused kuni 10-15 korda vähenema (kuni 5 kordseteks) niikui, kuna noored lähevad pigem mujale. Ühtses suures Euroopa Liidu "katlas" me ei saa siin lahjemat "suppi" keeta nagu kadedad rikkad usuvad.

Olev Vaher
11. jaanuar

Kättemaks.

Kuna praegustes oludes tundub, et kogu rahva viha on riigikoguliikmetele suunatud siis teades eestlaste kätemaksuiha kaldun arvama, et miinimumpalka ei tõsteta järgmise 100 aasta jooksul. Kõige tähtsam on, et riigikogu liige ei saaks sentigi juurde. Ettepaneku autorgi arvab: "kaoks ära(väheneks) nende iga aastane palgatõus" ja samas endale vastu rääkides lisab: "on siis lootust, et hakkab tõusma vahest ka alampalk".
Jääbki arusaamatuks, kas tähtsamaks kujuneb riigikogu liikmetele ärategemine või miinimumpalga tõus? Segaduses ja kättemaksuhimuline inimene ei tee arukaid ettepanekuid, mis ei vähenda vajadust kaaluda riigikogu liikmete töötasu ja kuluhüvitiste viimist teistele alustele.

Toivo Einaste
08. jaanuar

subjektiivsus

Alampalk lepitakse kokku peamiselt tööandjate ja töövõtjate esindusorganisatsioonide läbirääkimsitel ning riigikogu kinnitab selle. Alampalk on siiani tõusnud tegelikult veidi kiiremini kui keskmine palk ning kõik poliitikud on lubanud tulevikus amalpalga ennakkasvu keskmisega võrreldes. Kindalsti ei tohi siduda ametnike palgaastmestikku alampalgaga.

Vello Tõugu
31. jaanuar