Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Portree___delfist Tiiu
Kuurme
08.01.2013

Ministriteks spetsialistid, mitte suvalised poliitikud erakonna juhatuse valikul

Jahmatav on süsteem, kuidas sotsiaalminister liigub sujuvalt justiitsministriks ja kaitseminister haridusministriks. Asjatundmatute valdkonnaga mitte kursisi olevate poliitikute pidamine ministrikohtadel läheb maksumaksjale palju maksma. Ministri koht ei peaks olema õpipoisi koht, mille kooliraha maksab rahvas. Ministriks saamise õigus peaks olema antud valdkonnas oma pädevusega end näidanud ja õigustanud spetsialistidel, mitte poliitilised ratsukäigud malelaual, nagu see on praegu. Erakonnad ei peaks kartma leida pädevaid spetsialiste, kes esindaks erakonda asjatundliku ministrina, samas ka arvestades erakonna lipukirjaks olnud vaadetega.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Img_1396-tinz Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Img_0127 Missing Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Passipilt_eero_rang Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Img_1227 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Katrin_pere Missing Missing Missing
Dsc_0299 Imgp0026 Marektamm-5 Missing Missing Pilt Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Selles on karisid ...

aga need seisnevad protsessides ja detailides

Hannes Toomsalu
24. jaanuar

Seadused muutuksid pädevamateks

Meil on juba küllalt vastu võetud seadusi, mis on talupojamõistuse vastased poliitilised ja sisutud aktid. Kui minister sisuliselt oma haldusala ei tunne, siis teeb ta ka ebakompetentseid otsuseid.

Jaan Leetsar
09. jaanuar

Minister peaks oma töövaldkonda tundma

Minister peaks tõepoolest oma töövaldkonda tundma. Selleks peaksid ülikoolid koostama pädevuse testid ja ministri kandidaat Riigikogu koosseisu juuresolekul selle täitma. Peaministeriks määratul peaks olema õigus kokku panna oma meeskond, kelle töö ja tegevuse eest ta oma ametikohaga vastutaks.

Raivo Blok
21. jaanuar

Ka spetsialist teeb otsuse lahtuvalt oma...

...poliitilistest veendumustest. Tihti esineb olukordi, kus hea spetsialist suudab prognoosida vastandlike ettepanekute tulemusi, kuid ilma poliitilise veendumuseta ei ole v6imalik otsustada, milline tulemus on hea ja milline halb. (klassika: parempoolne maksususteem toob majandusarendgu ja ebav6rduse, vasakpoolne v6rdustab elatustasemeid, kuid toob kaasa uldise pidurdumise. Kumb neist on PAREM, kumb HALVEM???). Isik, keda on ettepanekus kirjeldatud on ministri n6unik ja see peaks olema idee poolest t6esti apoliitiline spetsialist. Kuidas seda saavutada? See on keeruline, aga kindlasti juba mitte selle attepaneku teema

Neeme Danziger
15. jaanuar

Spetsialist ei ole tingimata hea poliitik

Alustame elementaarsest: minister on tahes-tahtmata ka poliitik, s.t. ta esindab valijaid ja oma erakonna poliitilisi seisukohti. Mitte iga spetsialist ei ole hea poliitik, s.t. ei suuda ennast kehtestada poliitilise süsteemi sees, s.h. ei suuda tingimata suhelda avalikkusega, mis on ministri töö üks olulisi komponente. Eesti lähiajalugu pakub palju näiteid spetsialistidest ministritest, kes on läbi kukkunud, ja vastupidi ilma igasuguse eelneva eriharidusega ministreid, kes on kiirelt oma uue vastutusvaldkonna selgeks saanud ja teinud ministrina head tööd. Aga selge, et ideaalis on hea minister ühtlasi hea spetsialist.

Marek Tamm
09. jaanuar

Ettepanekud on puudu, kodutöö nõrk

Tiiu, ma eeldan, et sa räägid ministritest:
1) Sotsiaalminister üle justiitsministriks. Hanno Pevkur on lõpetanud TÜ õigusteaduskonna ja võiks paberite järgi sobida justiitsministriks.
2) Kaitseminister üle haridusministriks. Ilmselt pead silmas TÜ endist rektorit Aaviksood kes on hiljuti selles järjekorras ministriportfelle omanud.
3) Millised on sinu ettepanekud oma valdkonna tegijate suuremaks kaasamiseks poliitikasse.

Alar Huul
08. jaanuar