Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Mina Indrek
Ritso
08.01.2013

Maksud tuleks teha rahvale selgemaks!

Kas sa oled mõelnud, et kuhu lähevad sinu maksud (tulumaks, sotsmaks, käibemaks jne.)?
Ei piisa ainult seaduse muutmisest ja kirjutamisest. See ei anna piisavat ülevaadet, mis riigis toimub.

Kaasaegse tehnoloogiaga on võimalik teha kaardi moodi veebirakendus.
Lühidalt peaks rakendus töötama näiteks nii:
Rakenduses paneb paika kodanik oma palga, seejärel näitab kaardil ära erinevat liiki maksud. Kui vajutada näiteks tulumaksu peale, siis näitab ära kuhu see läheb ja nii kuni üksiku riigi töötajani välja (vastavalt kohale vajutades). Vaid nii saab rahva usaldust tõsta.
Kindlasti kusagil võidakse sarnast süsteemi juba kasutada.

Nologo Aa0183157 Missing Missing Missing Missing Missing Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Mina Screen_shot_2013-01-07_at_3.27.38_pm Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Prillid_v%c3%a4ike Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Heli_koit Missing Missing Picture_030 Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Missing
Kaarel2011_1_ 35847_1460452522091_1556774901_1137943_381776_n Missing Missing Missing Urmokybar_net
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Püüdlus aususe poole

Rahavoog ei tohiks nii lihtsalt nähtamatuks kaduda. Et riik saaks rahva usaldust võitma peab ta vähemalt püüdlema täpsete rahavoogude avalikustamise poole, et rahva usaldust võita. Kui väga täpselt ei saagi, siis vähemalt ligikaudsed summadki, mida "MINA" kui maksumaksja riigile maksan. Edasi kindlasti see kuhu riik selle raha paneb.

Indrek Ritso
14. jaanuar

Nõus!

Idee on väga hea, midagi algset on juba ka püsti pandud, kuid soovitan kindlasti parem portaal kavandada, ja näiteks RIAga ka sellest rääkida.

link: www.meieraha.eu

Meelis Kaldalu
23. jaanuar

Hea kodanike teavitamise ja harimise vahend.

See on tore mõte. Võibolla ei ole tõesti vajadust liikuda peensusteni, aga ka lihtsam skeem sobiks. See oleks hea avalik (ja eestikeelne:)) kodanikuteavituse ja -hariduse vahend ning oleks ka kooliõppes tervitatud. Samuti kasvataks see inimeste tahet ja julgust osaleda ühiskonna asjades (ka muul viisil kui vaid vaikiva maksumaksjana).

Triin Rebane
16. jaanuar

Nii detailselt ei saa

Päris nii detailseks, nagu autor kirjeldab, siiski vist minna ei saa, sest ei ole ju võimalik öelda, et konkreetse ministeeriumi konkreetse ametniku palk tuli just selle inimese makstud maksudest, uus printer aga tolle inimese maksudest. Samas põhi-ideega muidugi nõus, et usaldust aitab tõsta, kui inimesed saavad aru, mida riigi rahaga täpsemalt tehakse. Väike samm sinnapoole, mida Indrek kirjeldas, on ka allolev portaal:

link: meieraha.eu/

Urmo Kübar
11. jaanuar

Miks peaks?

Kooli tundides on tegelikult seda õpetatud. Selline aine nagu ühiskonnaõpetus on kõikides koolides. Kui teadmistest puudu on siis google abistab ikka.

Jaan Kirsipuu
08. jaanuar