Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Kaotada poliitpardid, ehk häältepüüdjad

Valimised peaksid olema isiku põhised, mitte aga erakonna põhised. Toon näite: Keskerakonna eest osales riigikogu valimistel Edgar Savisaar, aga ise riigikokku ei läinud. Seega riigikokku peaks saama igast piirkonnas kõige rohkem hääli saanud isikud ning millisest piirkonnast mitu liiget, see sõltuks piirkonna valijate arvust. Seega juhul kui üks kanditaat saab näiteks 20 tuhat häält, aga tema erakonna kaaslane ainult 100, siis neid hääli ei liidetaks, vaid riigikokku saaks ainult see, kes sai 20 tuhat häält.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Img_1396-tinz Missing Widescreen_(8)_3 Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Katrin_pere Missing Missing Missing Missing
Missing Dsc_0299 Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Häältepüüdja on petis

Inimene, kes kandideerib, kuigi ei kavatsegi hakata tööle Riigikogus/volikogus/Euroopa parlamendis, on petis. Tema hääli ei tohi kellelegi teisele üle kanda.

Andres Kuusk
19. jaanuar

Põhimõtteliselt olen nõus

sellega, et kuidagi oleks vaja piir ette panna häälte püüdmisele, kus küll kandideeritakse, kuid peale valimisi ei taheta minna valitud kohale. Võib-olla aitaks see, kui loobuja hääled nullitakse ning partei ei saaks nende arvelt vastavas kogus lisa kohti.

Tõnu Noormägi
17. jaanuar

Valituks osutunud kandidaadi asumine riigikokku kohustuslik

Mul on tunne, et kui igast piirkonnast pääseks parlamenti 1 enim hääli saanud isik, siis oleks valijate hulgas väga suur osa pettunud inimesi (49%), kes antud isikut ei valinud. Ma pole veendunud, et selline muudatus viiks lähemale eesmärgile kaotada häälepüüdjad. Pooldaksin pigem süsteemi, kus poliitikul on kohustus parlamenti kandideerimisel ja sinna saades ka parlamendis tööle hakata ja vastutus võtta. Kandideerimisega antakse lubadus osaleda parlamendi töös. On riike, kus ainus võimalus sellest kohustusest pääseda, on tõsine terviserike või rasedus. Oma lubaduse murdmisele järgnevad suured trahvid. See distsiplineeriks poliitikuid. Kuna häälepüüdjana kandiderida ja siis lahkuda ei saa, peab iga kandideerija ka tegelikult olema valmis "riskima" valituks saamisega ja suure elukorralduse muutusega (põhitöökohalt lahkumine, suur meediatähelepanu järgmised kogu ametiaja jooksul jne. "Trahvi" saanud poliitikut ei valita ka nii kergelt tagasi. Kasvatab meie kõigi vastutustunnet.

Sven Kõllamets
12. jaanuar