Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Portree___delfist Tiiu
Kuurme
08.01.2013

Tegelik südametunnistuse vabadus erakonna liikmele parlamendis

Praegusega ei ole saadikud hääletamisel oma otsustes vabad, vaid järgivad partei peajoont. Väga üksikutel kordadel julgeb mõni saadik hääletada partei õukonnas kokkulepitud seisukoha vastu. See on märk erakondade sisedemokraatia puudumisest ja hirmutamistaktikatest või siis ka saadiku mugavusest. Südametunnistuse vabadus peaks leidma fikseerimist riigikogulase eetikakoodeksis ja erakondade põhikirjades peaks leidma ära märkimist, et peajoonest eri meelt olemisele ei järgne repressioonid. Südametunnistuse vabadus on meie rahva põhiseaduses, seda enam peaks see leidma reaalset toimimist tagava staatuse erakonnaseaduses.

200307_5727813797_7209_n Nologo Facebooki_uus_pilt Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing _dr_0296 Missing A1474685_copy Img_1064 Aa0314305 Missing 2006_0327esimesed0021 Missing Missing Missing Missing Missing Missing V%c3%a4ike-2 Missing Missing Missing Olev_06.11.08-1 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Dsc_0299 Marektamm-5 Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Sõnakuulmatu saadik jääb varsti nälga

Tiiu,see ei ole otseselt sisedemokraatia probleem,asi on kinni valimiskorralduses. Partidel om praegu praktiliseölt piiramatu võim otsustada,kes saab saadikuks ja kes mitte.Sõnakuulmatust saadikut järgmisel korral enam parlamenti ei “veeta”.Kui parlamentipääs sõltuks ainuüksi valijatest,siis ei kuulaks saadik parteijuhtide käske,vaid teeks otsused enda südametunnistuse järgi.See ongi peamine põhjus,miks valimissüsteemi peab muutma.

Toivo Kalmo
09. jaanuar

Vastuseks Paulile.

Olen nõus,et inimesed peaksid erakondadesse koonduma ilmavaate ja programmi järgi.
Tegelkkuses programm paljusid ei huvita,vaid neid huvitab kõrge palgaga ametikoht,mida nad erakonna kaudu saada loodavad (ja mõned saavad ka).Mõistagi tähendab südametunnistuse järgi otsustamine lähtumist oma maailmavaatest (ja partei programmist).Praegu ei tee parlamendis ükski erakond otsuseid oma progrmmilisi seisukohti järgides,vaid ainult konjunktuursetel kaalutlustel.Juhtkond nõuab,et nii teeksid ka saadikud.

Toivo Kalmo
11. jaanuar

Kaunikõlaline, kuid sisutühi

Kas Tiiu saab aru, millest räägib? Mis asi on erakond? Milleks erakonnad moodustatakse ja millised on erakondliku (mõttekaaslaste kogu) tegevus printsiibis?

Õigesse erakonda lähevad inimesed oma südames kasvanud ideed kollektiivse jõuga ellu viima. See on asja mõte. Ja kui erakonnas on toimiv sisedemokraatia ning põhilised otsused (kus erakond peab omama seisukohta) võetakse vastu kollegiaalselt printsipiaalne otsustus, mis baseerub erakonna programmile ning sisule - kuidas siis suhtuda erakonnaga liitunud selli, kellel järsku "tärkab südametunnistus" ning otsustab hääletada ja käituda erakonnale vastupidiselt?

Siis ei peaks see inimene ju erakonnas olema. Vastuolud vist?

Paul Puustusmaa
09. jaanuar