Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

38210296521 Mart
Moppel
08.01.2013

Lisada valimiskorrale pideva toetuse süsteem.

Arenenud infotehnoloogiaühiskonnas ei ole mingit põhjust hääletada huupi partei kaupa. Juba riigikokku saanud poliitikul ei ole pragu mingit erilist põhjust jälgida oma valijate soove. Pideva toetuse süsteemi puhul tuleb igal juhul valijate soove arvestada.
Kuna igal Eesti elanikul peab olema ID kaart tuleks seda eelist ka sisuliselt ära kasutada. Avatud lähtekoodil põhinev kogukondlikult kontrollitav valimissüsteem on palju läbipaistvam, kui praegune salajane hääletus.
Selgitan lähemalt pideva toetuse printsiipi.
Praegusele valimissüsteemile lisanduks e-hääletussüsteem, mis võimaldab isikustatult (valija eelistus on kõigile valijatele näha) seada oma toetus ühele riigikogu liikmele. Riigikogu hääletustel korrutatakse riigikogu liikmete hääled läbi neile antud toetusega hääletuse hetkel. Riigikogu valimistel on valijal võimalik valida, kas osaleda tavapärasel salajasel hääletusel või anda kohe avalik toetus oma valimisringkonna kandidaadile. Riigikogu moodustatakse vastavalt praegusele valimisseadusele. Riigikogu liikmete hulgas võivad valijad igal ajal oma toetust ringi tõsta.
Kui salajasel hääletusel osalenud valija isikustab oma hääle, loositakse salajase hääletuse häälte hulgast üks juhuslik hääl vähemaks.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Missing
Imgp0026 Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Pidev ebastabiilsus...

... takistab Riigikogu tööd. Vahel on vaja teha ebapopulaarseid otsuseid (nagu me nägime masu ajal - kärped ei meeldunud kellelegi, aga tagantjärgi oli ilmselt pigem hea mõte). Pidev hirm toetuse kaotamise ees muudab poliitikud populistideks, kes lühiajalise heaolu nimel ohverdavad pikaajalise visiooni.

Sander Maripuu
11. jaanuar