Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Erik
Haamer
08.01.2013

Igalühel on võimalus teha riigikogule ettepanekuid

Igaühel on võimalus teha riigikogule seaduste muutmise, uute seaduste loomise, mõne eelnõu vastuvõtmise või tagasilükkamise, mõne poliitiku ametist taandamise või raha kuhugi suunamise ettepanekuid. Praeguse süsteemi järgi ei pea riigikogu rahvast üldse kuulama, v.a. siis kui nad ise küsivad (referendum), aga ega seda küsimist tihti ette tule, ja 101 valitut ei saa kuidagi teada mida rahvas mõtleb. Uues süsteemis saaks aga igaüks ettepaneku teha, ning kui mingi x% rahvast on ettepaneku poolt, peab riigikogu selle arutlusse võtma, ning mingi suurema x% korral kasvõi kindlalt vastu võtma.

Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Img_9504 Missing 2006_0327esimesed0021 Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt028 Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Lauri_m6ek Jaak_haud Heli_koit Missing Missing Picture_030 Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut
Imgp0026 Kaarel2011_1_ Marektamm-5 Img_1064 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Seda peab toetama asjakohane veebirakendus

Küsimus pole ainult ettepanekute tegemise võimaluse andmises, vaid ka selle tehnilises teostuses.
Igal eelnõul on oma standardne ülesehitus, samuti eelnõu seletuskirjal. Veebirakendus tähendab sisuliselt vorme, millega postitatakse infot andmebaasi.
Minu idee oleks selline, et praeguse osale.ee (või rahvakogu.ee) raames tuleks luua igale kodanikule võimalus ise NÕUETEKOHASELT VORMISTATUD eelnõusid esitada. Tehniliselt tähendab see, et

- veebivormil on etteantud väljad ja eelnõud esitada ei saagi teisiti, kui korrektselt vormistatuna
- sisestatud eelnõu saab hõlpsasti integreerida eelnõude menetlemise süsteemi

Kodanike ettepanekud aga tuleks suunata sõltuvalt teemast riigikogu vastavale juhtivkomisjonile, mitte ministeeriumile.

Loomulikult säiliks ka võimalus teha ettepanekuid tavalise kirja kujul, nagu ka need siinsed ettepanekud on. Päris eelnõu vormi kasutades aga oleks menetlusse võtmine hoopis tõenäolisem, kuna esitaja on selle menetleja jaoks lihtsaks teinud.

Jaanus Nurmoja
10. jaanuar

Arvestada tuleb rahva tedlikkust ja pädevust.

Inimeste huvi poliitika vastu on kriitikarohke seoses nende endi olukorraga. Pealegi ei leita aega poiitikaks. Veel vähem tahetakse tegeleda juriidilise keelega. Ühiskonnas valitseb mõttevaesus ja häid ettepanekuid tuleb oluliselt vähem kui kohati alusetust sõimu üldisele tegevusele.

Kaido Hint
09. jaanuar