Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Img_1828_-_copy Väino
Kärtner
07.01.2013

Hääletamine avalikuks

Oleme 21. sajandis. Tehniliselt on võimalik nii kohalikel kui riigikoguvalmistel võtta kasutusele süsteem, kus on kättesaadav informatsioon nii saadikute, kui teda valinud isikute kohta.

Avalik hääletamissüsteem:

1) võimaldab välja töötada mehhanismi, kus valijad saavad enda saadiku ka tagasi kutsuda. Aus mäng. Just need valijad, kes andsid saadikule mandaadi saavad selle ka tagasi võtta.
2) võimaldab valijal ja valitul otse suhelda. Valitud riigi- või volikogu liige annab aru otse isikutele, kes teda valisid.
3) väiksemates KOV-ides tuvastada fantoomhääled
4) sohk häälte lugemisel ei ole võimalik, sest iga inimene saab e-riigis kontrollida kas tema hääl läks õigele kandidaadile.

Idee tekitab ilmselt palju küsimusi. Siiski usun, et enamus küsimustest taanduvad tehnilisteks. Objektiivselt ma ei näe ühtegi põhjust miks kõrgema võimu kandja – rahvas – peaks oma võimu teostama anonüümselt.
Hääletamine ei pea olema salajane.

Tere tulemast diskuteerima. Loodan, et idee jõuab lõppvooru arutelule.

Aa0105981_id_kaart Img_1828_-_copy 418219_2782021467017_374458226_n_1_ Missing Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Il_fullxfull.340947046 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas Aivar Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Anto-2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Photo_6_ Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2467012
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Poliitikutel mugav valijatega kohtumas käia:-)

Ja mis võiks olla poliitikule veel mugavam võimalus valijatega kohtumas käia. Saadad kutse kõikidele just SINU valijatele, et pidulik õhtusöök toimub sellel kellaajal selles restoranis.

v ä i n o k ä r t n e r
07. jaanuar

võimalus enda saadiku ohjamise kaudu poliitikas osaleda

Autor on ise oma idee tuuma väga hästi välja toonud - võimalus enda poolt valitud saadiku ohjamise kaudu riigivalitsemises osaleda.
Lisan selgituseks ka oma kunagise kirjutise samal teemal...

link: www.delfi.ee/archive/nimeline-haaletamine-takistab-haalte-ostmist.d?id=4402477

Jaanus Raim
09. jaanuar

Isikustatud hääl

Aitäh Oliver. Just see ongi asja nimi. Isikustatud hääl valimistel. Väidan, et ilma selleta ei ole saadikute tagasikutsumine (mida paljudes ettepanekutes soovitakse) juriidiliselt ja tehniliselt võimalik. Esindaja saab tagasi kutsuda ikkagi ainult see isik, kes esindusõiguse andis.

v ä i n o k ä r t n e r
08. jaanuar

Oskarile

Aitäh. N.ö. normaalne esialgne kasutusala on suhtlus läbi e-riigi ja valija(te) ja saadiku vahel.

Aga miks mitte ka täisnimekirjad avalikustada formaadis, et vähemalt inimene ennast sealt ära tunneb. Näiteks stiilis, et osa nimest ja isikoodist on ***märgitud. Tärnidega märkimine kaitseks eelkõige selle eest, et keegi kolmas isik enda kätte liiga lihtsalt ja tasuta kliendiandmebaasi ei saaks kopeerida.

Mu veendumus on, et demokraatlikus ja vabas ühiskonnas inimene peabki enda poliitilise valiku kõva häälega teatama. Võibolla olen idealist. Aga, kui rahvas on kõrgema võimu kandja. Miks kõrge võimu kandja peaks kartma koosolekul kätt tõsta.
Häälte ostmine on kuritegu. Ise julgen arvata, et häälteostmine ei suurene. Jah, ühelt poolt on lihtne tehingut kontrollida. Teisalt, ka kuriteo tuvastamine ja selle tagajärgede likvideerimine muutuks lihtsamaks.

v ä i n o k ä r t n e r
07. jaanuar

Isikustatud valimine, avalikuks kõigile ei ole vaja

Nõus eelmise mõjutamise kommentaariga (piirkonna suurettevõtte juhtide näide mõjutamisel jt), ent valimine võiks olla isikustatud. Ligi pääseks inimene ise ja süsteemid, mis eeldavad selle teadmise olemasolu (tagasikutsumine, otseküsimuste ja ettepanekute esitamine jms)

Oliver Kadak
08. jaanuar

Küsimused.

Palun vastust küsimustele:
Kas ligipääs nimekirjadele, kus on saadikute ja saadikuid valinud inimeste nimed on avalik kõigile kodanikudele?
Kuidas takistada potensiaalsete saadikute häälte ostmine, sest avalike nimekirjade puhul saavad mõjuvõimsad inimesed kontrollida, kas inimene on valinud talle sobiva kandidaadi?

Oskar Aava
07. jaanuar