Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Tarmo
Kaldma
09.01.2013

Erakondade vaba valimissüsteem

Erakondi on praeguses süsteemis vaja kandidaatide eelnevaks sõelumiseks - kui igaüks saaks Riigikogu kandidaate esitada tekiks neid selgelt liiga palju.
Alternatiiviks oleks mitmeastmeline kandidaatide esitamise süsteem mis ise sõeluks välja tugevamad kandidaadid. Selleks tuleb riik jagada madalaima taseme üksusteks mis on piisavalt väikesed et seal tõesti iga selle üksuse valija võiks kandidaate esitada. Üksus hääletab läbi oma kandidaadid ja saadab neist kõige rohkem hääli saanud järgmisele tasemele. Seal hääletatakse esitatud kandidaadid uuesti läbi ja kõige rohkem hääli saanud esitatakse omakorda järgmisele tasemele. Kõrgeimal tasemel on Riigikogu valimised. Paindlikkuse suurendamiseks võib lisada reegli et kandidaat võib enda asemele esitada ka kellegi teise. Kuidas hääletamine tegelikult toimub ja kas hääletavad kõik vastava üksuse valijad või ainult üksuse volikogu pole süsteemi toimimiseks oluline. Madalaim tase võiks olla küla/kortermaja, järgmine tase vald/väikelinn/linnaosa, siis maakond/suurlinn ja lõpuks riik tervikuna.
Loomulikult on mõttekas see süsteem siduda kohalike valimistega nii et üksused oleksid kohalikud omavalitsused ja üksuse kandidaadid ühtlasi ka sealse volikogu liikmed.
Idee ei välista parteide olemasolu, nad võivad taustal tegutseda kuid riik ei tohiks neist sõltuda oma valimiste korraldamisel.

Missing Missing Missing Missing Missing
Dsc_0299 Marektamm-5 Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile