Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Tarmo
Kaldma
09.01.2013

Valitu tagasikutsumist võimaldav valimissüsteem

Sellise süsteemi vältimatuks eelduseks on valitu sidumine tema poolt hääletanud valijatega, see tähendab et täiesti anonüümsed valimised nagu seni õigeks peetakse on võimatud. Ei näe siin probleemi, kui valja peab kartma repressioone oma valiku pärast riikliku valimissüsteemi kaudu siis ei ole selles riigis vabad valimised niikuinii võimalikud. Lisaboonusena välistab selline sidumine valimiste võltsimise võimaluse, seda ka elektroonilise hääletamise korral (iga hääl on alati kontrollitav).
Valija esitab oma valiku dokumendina. See võib olla tema pool allkirjastatud paberdokument aga võib olla ka digitaalselt alkirjastatud dokument elektroonilises valimissüsteemis. Valimissüsteem sälitab neid dokumente, vähemalt kuni valimisperioodi lõpuni aga soovitavalt tähtajatult. Kui valija soovib oma häält muuta siis ta esitab lihtsalt uuema dokumendi. Valimissüsteem otsib tema eelmise dokumendi üles ja paneb uue selle asemele. Valik on muudetud ja muudatus hakkab kohe kehtima, kui valituks osutunud selle tõttu muutusid siis nii ongi.
Tegelikult võimaldab selline süsteem valimste ajast kui sellisest üldse loobuda, valiku muutmine toimukski ainult selle mehhanismi kaudu (on vaid vaja mehhanismi tuvastamaks kui valija oma valimisõiguse kaotab, näiteks kodakondsusest loobumise või surma töttu).

Aa0183157 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Katrin_pere
Dsc_0299 Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile