Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Paljassaare_069 Raul
Kalev
09.01.2013

Defineerida mittepoliitilised ametikohad

pakun, et segaduse ja pingete lõpetamiseks tuleks defineerida poliitilised ametikohad ja need kohad, kus see väga selgelt on lubamatu. Ministrid on poliitikud. Ministrite nn poliitnõunikud on aga juba erakonna jooksupoisid, kellele makstakse riigi palka.
Kuna ei saa keelata inimestele poliitilist kuuluvust omada, saab siiski defineerida ametid, kus see peaks olema välistatud, et riik saaks areneda professionaalsest tasemest lähtuvalt. Minu soovitus on välistada koolijuhtide, riigifirmade nõukogude liikmete ja ministrite nõunike kuulumine parteidesse. Neisse kohatdesse on vaja vaid proffe. Sama puudutab omavalitsusi: las volikogud olla poliitikute kohad, linnu ja aleveid juhtigi konkursiga kutsutud mittepoliitilised proffid.

Missing Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kaidokikkas Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Picture_030 Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Voyag Missing Missing Missing Missing
Missing Marektamm-5 Missing Maikel_msn_49 Imgp0026
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vallavalitsus peab olema parteitu

Kai,vallavalitsus on täitevkorraldav struktuur ja peab olema poliitiliselt sõltumatu.Leian,et kõik töötajad peavad ametisoleku ajaks oma parteilise kuuluvuse peatama.Poliitilised otsused tuleb teha volikogus.

Toivo Kalmo
10. jaanuar

Poliitilised ametnikud on riigile kahjulikud

Tarmo,see ei ole pelgalt sooja koha probleem,vaid ka koruptiooni allikas.Kui ametnikud on parteilased,siis saab parteikontor ametnikke otse või kaudselt sundida tegema parteile soodsaid otsuseid. Kasutama kontorit ka parteiliseks kihutustööks.Peale selle on poliitlised ametikohad tehtud veel kuulekate broilerite “premeerimiseks”.Riigile lähevad need väga kulukaks,sest üldjuhul broiler eriti midagi ei oska aga head palka tahab saada.Sellepärast peavadki riigiametnikud olema parteitud ja valitud konkursiga,kus kriteeriumiks on asjatundlikkus.

Toivo Kalmo
09. jaanuar

põhimõtteliselt nõus

Kuidas aga omavalitsuse tasandil seda rakendada õnnestuks nii, et vallavalitsus ja vallavanem omavahel tülli ei pööraks?

Sama ka linnas.

Kai Kaarna
09. jaanuar

Õigus tuua kaasa oma poliitilist meeskonda

Kindlasti peaks säilima poliitilistel valitsustel õigus tuua oma ametiajaks tööle "oma meeskonna" inimesi. Veel enam - see õigus tuleks tõesti kuidagi sõnastada. Põhimõtteliselt peaks see olema võimalik kahel erineval moel:
1) õigus luua oma ametiajaks poliitilisi ametikohti (kuni teatud piirmäärani)
või
2) õigus täita oma ametiajaks asutuse struktuuris juba kindlaks määratud arv ametikohti, mis on reserveeritud poliitilistele ametnikele

Kummalgi juhul oleks sätestatud, et need poliitilised ametnikud
1) võivad täita mistahes funktsioone, mida valitsus soovib neile panna
2) lahkuvad koos sellesama poliitilise valitsusega, kellega koos nad tulid, st nende teenistussuhe kestab samal ajavahemikul nagu valitsuselgi

See teeb ehk lõpu praktikale, kus mõni ametikoht on pro forma justkui mittepoliitiline, aga millegipärast kipuvad uued valitsused alati sellel kohal olevat ametnikku vahetama. Hakkame selget vahet tegema.

Jaanus Nurmoja
13. jaanuar

Kodanikul on õigus omada poliitilist maailmavaadet

Seega poleks selline keeld õiglane. Lisaks ei oleks see ka mõjuv, asi see siis pole sooja koha nimel formaalselt ja ajutiselt parteist välja astuda.

Tarmo Kaldma
09. jaanuar

Seadusi lugedes

Kas need ei ole siis juba defineeritud?

Sten-Ranet Luide
10. jaanuar