Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Anti
Teraväe
09.01.2013

Rahvakogu idee laiendamine igapäevasesse poliitikaloomesse

Mõte, mille kohaselt võiks tulevikus ideede esitamine ning nende avalikkuse ees propageerimine olla sarnane ülikooli lõputöö kaitsmisega – tekib eeldus, et idee autor ei lähe antud ettepaneku teemal mütsiga lööma ning ka reaalselt näeb vaeva, et siluda ja lihvida oma mõtetest välja vajaliku kuju ning olemusega teemant. Et idee autor oskaks ja suudaks kaitsta oma ettepanekut komisjoni ees ja oleks reaalseks vahelüliks rahva ja valitsusorganite vahel.

Järgnevalt kirjeldan võimalikke etappe ettepanekute esitamisel:

Esimeses etapis võiks mõtte omanik formuleerida alusteksti ning püstitada eesmärgi – mida reaalselt muudaks tema ettepanekul põhinev idee ning kuidas on see kasulik riigile, rahvale, huvigrupile.

Seejärel tuleks alustada selle mõtte toetuseks allkirjade kogumist. Allkirjade kogumise ajal saab ühtlasi koguda ka täiendettepanekuid ja kommentaare, mille põhjal allkirjade kogumise lõppedes panna kokku ettepanek, mis saadetakse konkreetsele komisjonile läbivaatamiseks. Allkirjade vajalik piirmäär võiks olla reaalne ning kogutav, näiteks 500.

Komisjon, läbi vaadanud ettepaneku teksti, kutsub ettepaneku autori(d) oma ettepanekut tutvustama ja kaitsma. See on koht, kus tuleb teha ära põhiline kodutöö ning haarata võimalikult laia spektrit – eeldused, vajadused selle konkreetse muudatuse järele, võimalikud mõjud, võimalikud ohud, milliseid muudatusi kaasa toob jne jne. Kaitsmine on koht, kus idee autor saab näidata, et tegemist on kaalutletud ja reaalselt mõeldava lahendusega.

Komisjon saadab ettepaneku juba edasi hääletamisele.

Kogu see protsess oleks ühtlasi jälgitav läbi Rahvakogu veebikeskkonna, sarnaselt praegusele etappide plokkidele, see hoiaks ühtlasi ära võimaluse, et mõni vahva ja vajalik algatus lihtsalt kuhugi bürokraatiasse ära kaoks. Samuti oleks see hea koht meediale noppida välja “pärle” ning nendele läbi meediakajastuse suuremat tähelepanu tõmmata.

Idee on alles toores ja kindlasti vaja veel kõvasti täiustada, ent põhipostulaadid võiks sellised välja näha. Kui Rahvakogu idee peaks edasi elama, siis pakun, et umbes sarnases kontekstis.

Missing Missing Missing Missing Missing Koopia_%c3%bcksusest_sam_0804 %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Missing 2006_0327esimesed0021 Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Jaak_haud Heli_koit Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010
Kaarel2011_1_ Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Elame näeme

Eks vaatame,mis praegusest ettevõtmisest saab.Kui sünnib ime ja kartelliparteide ladvikud hakkavad tõesti rahva arvamusesega arvestama,siis võib muidugi sama formaati ka seaduseeelnõude menetlemisel proovida.

Toivo Kalmo
09. jaanuar