Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Aa0183157 Meelis
Kaldalu
07.01.2013

TAASTADA VIIS MAAKONDA - UGANDI, SAKALA, LÄÄNEMAA, RÄVALA, VIRUMAA + KIHELKONNAD

Eesti maakondadel jääb jõudu väheks, et riigi arengus kaasa rääkida. Samuti on kultuurilised regioonid ja teeninduskeskused välja kujunenud maakonna-üleselt. 15 maakonda on Eesti suuruse riigi jaoks muidugi ka ilmselge võimekuse ning raha raiskamine. Kui vanker veereb ei ole tingimata tarvis jalgratast leiutada. Eestlaste meelde on sisse raiutud ajaloolised muinasmaakonnad, mis tuleb lihtsalt taaselustada.

Maakondade kujunemise visioon on järgmine;

Rävala (keskus: Tallinn) [koostis: Harjumaa, Raplamaa, Järvamaa]
Virumaa (Jõhvi) [Ida- ja Lääne-Virumaa]
Ugandi (Tartu) [Tartumaa, Põlvamaa, enamus Valgamaad, Võrumaa, Jõgevamaa]
Sakala (duaalkeskus Viljandi ja Pärnu) [Viljandimaa, Pärnumaa]
Läänemaa (Haapsalu) [Läänemaa, Saaremaa, Hiiumaa]

Aa0183157 A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Ott_profiil Missing Picture_7 39107090296 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Skype_olev Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Laiem perspektiiv

Muinasmaakondade taastamist hõlmab laiem ettepanek kahekojalise parlamendi sisse viimisest Eestis.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1125-51-liikmeline-riigikogu-50-liikmeline-maakogu

Meelis Kaldalu
22. jaanuar

Juba tehtud, vaja veel vormistada!

Tänaste maakondade hääbumine on kestnud juba aastaid. Suurregioonide loomisega oleme ühe haldustasandi juurde saanud. Maavanematest kui kunagistest regiooniministritest on saanud sisuliselt siseministeeriumi osakonnajuhatajad. Nende kunagine võimutäius on jagatud valdade, ministeeriumide ja riigiametite vahel ning maavanemad on ilma jäänud võimalusest teha kõige olulisemat, piirkonna tasakaalustatud arengus kaasa rääkida. Sisuliselt on riik ilma otsustamiseta otsustanud maakonnad kaotada ning enne ametlikult haldusreformiga alustamist on Eestis pool rehkendust juba pöördumatult tehtud.
Ministeeriumid ja riigiametid on jaganud Eestit küll horisontaalselt kaheks pensioniameti viisil või vertikaalselt kaheks muinsuskaitseameti moodi. Enamus jõustruktuure ja justiitsvaldkonda kuuluvaid asutusi ja riigiameteid näeb Eestis nelja maakonda. Statistikaameti arvates on neid viis. Ainult Veterinaar- ja Toiduamet ning Kaitseliit koos veel ametis olevate maavanematega loevad endiselt 15-ni.

Tanel Ots
07. jaanuar

Ajalugu kordub

Enn Soosaarega tuleb nõustuda, kes juba ligi viis aastat tagasi Postimehes kaduvatest maakondadest ja nende asemele astuvatest suurregioonidest kirjutades rõhutas, et uusi üksusi ei tohiks me ilmakaarte järgi nimetada. „Meil kui Euroopa paikseimal rahval on sadade inimpõlvede vanused toponüümid, nagu Viru, Ugandi, Sakala, Revala, Saarde-Lääne.“ Üllatuslik on aga Soosaare leid, et viimasel ajal tekkinud suurregioonid langevad nende muistsete nimede taga kunagi seisnud üksustega laias laastus kokku.

Tanel Ots
07. jaanuar