Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Img_1064 Kaido
Hint
09.01.2013

Erakonda astumine ei saa olla igaüheõigus!

Tihtipeale kiputakse võrdlema erinevate erakondade liikmete arvu ja seeläbi tegema erinevaid järeldusi. Kogu aeg on ikka nii, et seal kus rohkem inimesi, seal on ka rohkem kaalu ja ligipääsu võimule. Paraku tundub see seltskond liialt kirju. Nii noored kui vand, haritud ja harimata jne. Kõik see on väga tore aga kui kindlad me saame olla et mõnest noorest tuleb hea poliitik. Noorena parteisse astumine ei olnud näiteks ajaloost tuntud poliitiku Jaan Raamoti silmis küll väga õige samm. Oskamatute koht ei ole poliitikas.

"Kui keegi tahab, et temast mitte üksnes hea erakonna inimene saab vaid kasvaks ka tubli riigimees võiks saada, ei tohi ta noorelt poliitikasse sekkuda. Õige aeg on selleks umbes 40. aastaselt. Satud sa noorelt erakonnaellu satud sa sellest vaimustusse. Hakkad liigselt uskuma või ette kujutama, et ainult sinu erakond ja inimesed on ainuõiged ja et teiste erakondade sesukhad aina vildakad. Muutud kitsarinnaliseks parteiinimeseks ja sellega lõikad ära võimalused, et sinust kunagi saaks riigimees, kes samaväärsena hindab ja kaalub ka oma vastase seisukohti, enne kui mingi otsuse langetab!"

Ilmar Raamot oma isa Jaan Raamotit meenutades.

Seda tsiteerisin ma ka Harta 12. ja usun, et see peab tänasenigi paika. Koalitsiooni ja opositsiooni koostöö on peaaegu olematu ja see on väga suur probleem. Demokraatlikus riigis on nii koalitsioon kui opositsioon. Sellega mõeldakse ka seda, et mõlemal oleks mingi võim ja ollakse valmis koostööks. Eesti vabariigis on minu silmis demokraatiaga küll asjad natuke valesti. Koalitsiooni ja opositsiooni süüdistused on juba ammu muutunud talumatuks. Kui nüüd see noor seda kuule ja näeb, siis ta arvabki et nii peabki, see ongi elu. Ja kõige selle "kemplemise" käigus unustatakse tähtsamad mured, millele rahvas juba ammu lahendus ootab.
Kindlat on vaja muutusi! Kui rääkida erakonna tasandil, siis erakonnaliikmete arvule tuleks seada ülemine piir ja rahastamine riigieelarvest võrdsustada kõigile erakondadele. Erinevete ettevõtjate avalik soosing tuleb lõpetada, sest see loob samuti ebaausaid konkurentsitingimusi. Kas ettevõtjate koht on kuskil erakonnas?
Riigi tasandil on vaja rõhk panna koostöölepetele ja eetikakoodeksitele. Kui valimised on lõppenud peab vastne Riigikogulane sinna allakirjutama ja seda täitma. Täitmist jälgib sõltumatutest isikutest koosnev komisjon, kes rikkujaid koheslt saab ametist tagandada. Saadikupuutumatus peab olema kuskilt haavatav ja kui ühele järelvalveasutusele anda see õigus, siis ehk näeme ka ausust ka koostöövalmidust.

Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Dsc_0299 Photo_6_ Imgp0026 Marektamm-5 Missing Missing Missing Missing Untitled Missing Missing Missing Erakond96 Missing Missing Aa0114715 Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Põhiseadusega vastuolus

Igaühe õigus Eesti Vabariigi põhiseaduse järgi on asutada ja astuda erakonda. Seetõttu on selline ettepanek täiesti läbimõtlemata ning see kindlasti ei leia heakskiitu.

Erakonnas peabki olema võimalikult paljude elualade inimesi ning samuti noori, vanu, haritumaid ja vähem haritumaid, maainimesi ja linnainimesi ja nii edasi. See tagab selle, et erakond on mitmekesine ning võimalikult paljude erinevate inimeste arvamused oleksid esindatud.

Tänapäeva noored on juba väga haritud ja näinud rohkem maailma kui nii mõnigi vanem inimene, mistõttu on noorte kaasamine väga vajalik. Seda just sellepärast, et meie ühiskond niigi vananeb ning siis läheks kogu põhirõhk just vanematele inimestele, kuid noored on meie tulevik ning nendega peab juba arvestama täna.

Karl Kirt
15. jaanuar