Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Kai
Kaarna
10.01.2013

RIIKLIK vanemapalk (sotsiaalmaksuga) riiklike lastetoetuste asemele

Eestlased on alati eelistanud ise hakkama saamist. Samas on vahel abi vaja.

*Oleks õiglane, kui lapsevanemad saaks nn vanemapalka mitte toetusi. Nad teevad ju peale tavatööpäeva veel lisaks teise tööpäeva kodus lastega. Hea on, kui on abilisi, kuid ega öösel nutvat last rahustama ju kedagi ei leia. Ja järgmisel päeval ootab tööandja sind tööle ja kui laps just haige pole, siis pole sul põhimõtteliselt põhjust töölt puududa (Jääd ise jaigeks? :D ).

*Vanemapalk ema-isa vahel pooleks jagada ja üksikvanemale siis terve st nii ema kui ka isa palk ühele persoonile.

*Konkreetsed reeglid lahutamiste, eraldi elamiste jne korral. Praegu määratakse sündiva lapse isaks naise abikaasa (kui naine on abielus) ja kui see on vale, siis tuleb minu meelest teatud protseduure teha ja vist isegi kohtus käia ja teistsugust seisu tõendada.

*Suuremate perede vanematel on see koormus ka suurem ja neil oleks ka summa siis suurem. Ikka iga lapse pealt. Kui arvate, et lastekasvatamiseks mitte sobivad inimesed hakkaks seda kuritarvitama, siis sama on ju praeguste toetustega.

*RIIKLIK vanemapalk maksustataks sotsiaalmaksuga ja lapsevanem saaks hiljem selle võrra suuremat pensioni ilma mingite suuremate muudatusteta pensionisüsteemis.

Igasugused toimetulekutoetused, töövõimetuspensionid jne jääks ikka.
Mõelgem ka juba praegu pensionil olijatele. Neid saab toetada ka läbi kohalike kultuuriürituste, pensinäride klubide, pensionäride käsitöö jmt ostmise.

Mõelgem suurelt, kuid ärgem olgem suurelised!!!!!
Siin mu eesti keel vast lonkab, kui see pole ka mu emakeel.
;)

Aa0183157 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Täiendan: vanemapalk on palk mitte toetus

St ma ei mõelnud seda tegelikult ainult sotsiaalmaksust pensioni arvestamist, vaid ka tulumaksu maksmise osas (põhimõtteliselt oma töö-palga tulumaksu saavad paljulapselised juba praegu tagasi, kui palka vähegi on).
Vanemapalga pealt maksaks riik ise kõiki makse sh ka tulumaksu (või lihtsalt arvestaks) ja pere saaks selle iga aasta alguses endale suuremate ostude tegemiseks nagu praegugi tulumaksu tagastatakse.

Kui pere üldse majandada ei oska, siis peaks vast spetsialiste olema, kes aitaks, kuid sellised on juba ka olemas.

Kai Kaarna
10. jaanuar

Vanemapension

Tegu ei oleks mitte sotsiaalmaksuga maksustamisega vaid pensioniarvestusega. See on ju IRL vanemapensioni idee. Raha kui sellist ei ole ju mõtet virtuaalselt riigikassast riigikassasse edasi-tagasi saata.

Mark Muru
10. jaanuar