Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Tõnu
Hallik
10.01.2013

Riigikogu valimise seadus tuleb muuta

Vastuolu EV Põhiseadusega:
1. Eelmistel RK valimistel läksid Jõgeva- ja Tartumaa 11800 valija hääled "jalutama" (7 mandaati, valituks osutus 5). Kõik need jalutavad hääled jaotati erakondade vahel ja nii osutusid valituks persoonid keda ei tunta ei Jõgeva- ega Tartumaal ja kes ei tea ka antud piirkonna eripärasid. Keda need "õnnelikud" esindavad ja kelle käest peavad 11800 valijat küsima lubaduste täitmist?.
2.Kui nelja aasta jooksul ei saa pihta valimisringkonnast RK saanud saadikule, siis kuidas ta oskab/saab teostada valija tahet? Tundub, et paljudel RK liikmetel töö Riigikogus on kõrvaline, põhitöö on mujal.
Ettepanek: valimisringkonnas võib kandideerida ainult kohalik inimene. See välistab igasuguse "rändlindude" parved iga 4 aasta tagant ja suurendab tunduvalt valitute vastutust valijate ees.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Avo Poolas_2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Mina Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Widescreen_(8)_3 Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kuidas kontrollida?

Eesti on nii väike, et siin on raske eristada kohalikku ja mittekohalikku - mina näiteks sündisin ja kasvasin Saaremaal (18 aastat), käisin ülikoolis Tartus (3 aastat), vahepeal olin praktikatel USAs (pool aastat) ja Võrus (kuu aega), aega teenisin Tallinnas (11 kuud), ning hetkel elan Jõhvis ja töötan Tallinnas (viimased kuu aega). Kus mina kandideerida võiksin? Muuseas, Põhiseadusega vastuolu ei ole, sest "Riigikogu liige ei ole seotud mandaadiga" (PS § 62.). Lubaduste täitmist tuleb küsida võimul olevalt erakonnalt.

Sander Maripuu
11. jaanuar