Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Koostöö
Kogu
10.01.2013

Riigile kuuluvatest ettevõtete nõukogu liikmete tasu maksmise lõpetamine

Ettepaneku autor Aago-Heinart Allikvee, saabus e-posti teel:
Lõpetada riigiettevõtete nõukogude komplekteerimine parlamendiliikmete ja erialalt võhikutest poliitikutega. Lõpetada neile nõukogude liikmetele ülikõrge tasu maksmine. Nõukogude koosolekud on heal juhul üks kord kuus(välja arvatud mõned erandid) ja ei mingisugust vastutust. Nõukogude liikmed on huvitatud juhatuse liikmetele suurte palkade määramisest, sest sellest palganumbrist sõltub omakorda nõukogu liikme tasu. Täielik ringkäendus.

Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1286049 Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Image005 Missing Missing Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Missing 13853_100959249931921_3114382_n Nagu Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Dsc_0299 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Miks peaks pankrottis ettevõtte nõukogule maksma

Pankrotti aetud riigiettevõtte nõukogu liikmed peaks koos Hodorkovski ja Pusi Riotiga vangla naridel istuma.
(Estonian Air, Vene Teater jt. nõukogu liikmed)

Tõnu Veeremaa
11. jaanuar

Sõltub liikmest

Kindlasti ei ole õige firma nõukogus osalemist kasutada lisatasu maksmiseks. Nii riigikogu liige kui ka riigiasutuse (ministeeriumi) töötaja saab juba riigilt tasu oma tegevuse eest. Üldreeglina ei tehta seda tegevust oma vabast ajast. Vastupidi, püütakse oma teiste ametialaste tegevuste mahtu eelnevale tuginedes rohkem vähendada kui asi väärt on. Pealegi püütakse sellest lõigata isiklikku profiiti.
Teine olukord tekib aga kui riik soovib mingi firma nõukogusse saada väga asjatundliku eriala inimest, näieks mingi teadusasutuse spetsialisti. Selline nõukogu liige on kindlasti väärt oma töö eest tasu saama. Selline tasu peaks olema aga proportsioonis tegelikult kulutatud ajale.

Vello Järverand
14. jaanuar

Aga mida siis?

Kas komplekteerida nõukogud mittevõhikutest poliitikutega? Kellegi teisega? Nõukogud laiali saata? Komplekteerida sama moodi, aga tasu mitte maksta? Kuidas siis riigiettevõtteid juhtida võiks?

Sander Maripuu
11. jaanuar

Nõukogu kohustused ja vastutus

Äriühingus kuuluvad nõukogusse omanike esindajad. Äriühingu omanik on huvitatud ettevõtte edukusest ja ebaedu korral jääb oma varast ilma. Kuidas tekitada riigiettevõtte nõukogu liikmes samasugune motivatsioon ja vastutus? Ja kui riik on omanik, kes siis on omaniku esindaja? Nõukogu peaks välja töötama ettevõtte strateegilised eesmärgid. Kas Riigikogu liikmed suudavad oma pingelise töö kõrval seda teha või on seadusloome juba sealmaal, et nõukogudes tegutsemine ongi Riigikogu liikmete peamine tegevus. Valimiste ajal tuleks Riigikokku kandideerijalt küsida, kas ta kuulus varem mõnda nõukogusse ja mida ta tegi ühes või teises riigiettevõtte nõukogus.

K ä r t Kuks
14. jaanuar