Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Img_1064 Kaido
Hint
10.01.2013

Erakonda astumine ei saa olla võimalus ka oskamatutel kunagi osaleda poliitikas!

Tihtipeale kiputakse võrdlema erinevate erakondade liikmete arvu ja seeläbi tegema erinevaid järeldusi. Kogu aeg on ikka nii, et seal kus rohkem inimesi, seal on ka rohkem kaalu ja ligipääsu võimule. Paraku tundub see seltskond liialt kirju. Nii noored kui vand, haritud ja harimata jne. Kõik see on väga tore aga kui kindlad me saame olla et mõnest noorest tuleb hea poliitik. Noorena parteisse astumine ei olnud näiteks ajaloost tuntud poliitiku Jaan Raamoti silmis küll väga õige samm. Oskamatute koht ei ole poliitikas.

"Kui keegi tahab, et temast mitte üksnes hea erakonna inimene saab vaid kasvaks ka tubli riigimees võiks saada, ei tohi ta noorelt poliitikasse sekkuda. Õige aeg on selleks umbes 40. aastaselt. Satud sa noorelt erakonnaellu satud sa sellest vaimustusse. Hakkad liigselt uskuma või ette kujutama, et ainult sinu erakond ja inimesed on ainuõiged ja et teiste erakondade sesukhad aina vildakad. Muutud kitsarinnaliseks parteiinimeseks ja sellega lõikad ära võimalused, et sinust kunagi saaks riigimees, kes samaväärsena hindab ja kaalub ka oma vastase seisukohti, enne kui mingi otsuse langetab!"

Ilmar Raamot oma isa Jaan Raamotit meenutades.

Seda tsiteerisin ma ka Harta 12. ja usun, et see peab tänasenigi paika. Koalitsiooni ja opositsiooni koostöö on peaaegu olematu ja see on väga suur probleem. Demokraatlikus riigis on nii koalitsioon kui opositsioon. Sellega mõeldakse ka seda, et mõlemal oleks mingi võim ja ollakse valmis koostööks. Eesti vabariigis on minu silmis demokraatiaga küll asjad natuke valesti. Koalitsiooni ja opositsiooni süüdistused on juba ammu muutunud talumatuks. Kui nüüd see noor seda kuule ja näeb, siis ta arvabki et nii peabki, see ongi elu. Ja kõige selle "kemplemise" käigus unustatakse tähtsamad mured, millele rahvas juba ammu lahendus ootab.
Kindlat on vaja muutusi! Kui rääkida erakonna tasandil, siis erakonnaliikmete arvule tuleks seada ülemine piir ja rahastamine riigieelarvest võrdsustada kõigile erakondadele. Erinevete ettevõtjate avalik soosing tuleb lõpetada, sest see loob samuti ebaausaid konkurentsitingimusi. Kas ettevõtjate koht on kuskil erakonnas?
Riigi tasandil on vaja rõhk panna koostöölepetele ja eetikakoodeksitele. Kui valimised on lõppenud peab vastne Riigikogulane sinna allakirjutama ja seda täitma. Täitmist jälgib sõltumatutest isikutest koosnev komisjon, kes rikkujaid koheslt saab ametist tagandada. Saadikupuutumatus peab olema kuskilt haavatav ja kui ühele järelvalveasutusele anda see õigus, siis ehk näeme ka ausust ka koostöövalmidust.

Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing Mina_2 0013aba9-acea-440a-95cc-2e6518eaee4e_12 Missing Missing Missing Mina Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Alger Missing
Imgp0026 Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Osaliselt nõus

Tõepoolest,erakond pole margikorjajateühing,mis vabalt oma liikmete huvides toimetada tohib.Erakonnad mõtlevad välja ühiskonna korraldamise põhimõtteidja pürgivad võimule,et neid mõtteid teoks teha.Sellepärast ei tohi erakonnad päris oma suva järgi toimetada,vaid ühiskond peab neile mõned toimimisreeglid ette kirjutama.Liiga palju reegleid aga takistaks erakonna vaba tegevust.Arvan,et noorte inimeste kuulumine erakondadesse on tervitatav.Samas neist kõige kuulekamate riigiametitesse või valitatavasse organitesse vedamine on halb,kuid seda tuleb takistada teiste vahenditega (valimisskorra muutmine,ametnike depolitiseerimine).Oma ettepanekus pakkusin mõned reeglid välja vt.link

link: www.rahvakogu.ee/ideas/103-eralkondade-sisedemokraatia

Toivo Kalmo
10. jaanuar

Riigikogu liikmele min. vanus

Et vältida poliitbroilerite ja kogemusteta inimeste sattumist riigikogusse peaks kehtestama riigikogu liikmele vanusepiirangu. Riigikokku võiks pääseda alate 35-40 aasta vanuselt. See tagaks, et inimesel oleks ka mingi muu töö ja elukogemus peale erakonna kontoris töötamise.

Alger Tammiste
10. jaanuar

Et muuta valimisseadust.

Seni kuni valime erakondi, ei muutu selles mõtlemiskultuuris suurt midagi. Ühed ja samad broilerid oma ideid seal küpsetavad ning eesmärgid pole kuigi läbipaistvad.
Kui valime mõnda kindlat kanditaati, siis peaks olema karanteeritud ka tema esindatus riigikogus, mitte, et selliseid prominente vaid häälte püüdmiseks erakondadele kasutataks. See on ju selge rahva petmine, kas te ei leia. Ning petavad need prominendid rahvast samuti, kui end erakonna valimisnimekirja lõppu lisada lasevad.

Arno Jaago
15. jaanuar

Vastutusest kõrvalehiiliv heietus

Kui autoril on soov vähendada broilerite osakaalu, palun astu mõnda erakonda. Veel enam, võta kaasa grupp mõttekaaslasi, kellega sisuliselt mõjutada erakonna tegevust.

Suhtumine, et erakond X peab küll minu meele järgi olema aga oih, mina ise küll midagi selle erakonna toetuseks ära ei tee, saati veel liikmeks astumine, ongi viinud erakondade klikistumise ja diskrediteerumiseni. No jah kui asi jamaks läheb, küll nood mittemidagitegijatest kõigenõudjad lähevad siis tänavale mässama.

Alan Rein
12. jaanuar

Väga segane...

Ei saa ettepanekust aru - keelata ala 40 aastastel erakonda kuulumise? Idiootsus ju - pealegi nii koalitsiooni kui ka opositsiooni juhivad üle 40 aastased isikud. Ettevõtjad ei tohi erakonda kuuluda või erakondi soosida? Sõnavabaduse piiramine ju! Eetikakoodeksiga samuti tegeletakse.

Sander Maripuu
11. jaanuar