Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Garri
Pütsepp
10.01.2013

Digiajastu võimalused hääletamisel

Anda inimestele võimalus ka oma hää tagasi võtta.

Hetkeolukord on selline, kus riigikokku pääsenu istub seal nagu padakonn ja kui ta ise ei soovi tagasi astuda, siis ei juhtu temaga midagi, kuni järgmiste valimisteni.

Kui inimestel oleks võimalik oma hääli tagasi võtta (kui valitu ei käi istungitel, ei täida valimislubadusi, rikub avalikku korda vms raske rikkumine), võiks valijal olla võimalik oma hääl tagasi võtta (1 kord valimiste vahelisel perioodil) ja anda selle kellelegi teisele. Kui valitul langeb häälte arv piisavalt madalale siis pole teal mandaati koos ja peab riigikogust lahkuma. Samas, saab tema kohale sel juhul keegi teine.

Tänasel päeval on meil küll demokraatia valimistel- saame valida keda tahame, aga kui poliitik valetab, ei täida oma valimislubadusi jms, siis keegi teda ei kontrolli, ega karista ning peale seda, kui inimene on oma hääle kord andnud, on ka demokraatiaga aamen...

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Andres_base Missing Missing Missing Missing Missing Koala Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Widescreen_(8)_3 Missing Missing Snapshot_20130107_1 Missing Missing Missing Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Osaline toetus: hääle tagasi võtmist ei poolda

Valimistel antud hääle tagasi võtmist ma ei poolda, kuid Riigikogus või KOV-i volikogus oleva isiku teavitamist tema valijate pettumisest pooldan.

Kuidas toimiks sinu meelest see sinu UUS mehhanism, et sina võtad esmaspäeval oma hääle tagasi ja nüüd arvutatakse häälte jagunemine ümber. Teisipäeval võtab keegi teine kellelegi teisele antud hääle tagasi ja siis jagatakse ümber.

Kes seda teostaks, paluks ettepanekuid?

Valimised on ikka kindlal ajal ja annavad märku selle HETKE eelistustest. Saab ka uusi valimisi korraldada, kuid need võtavad ressurssi ja kõige rohkem oleks mul kahju rahast, mis sinna kuluks.

Milleks seda raiskamist vaja oleks?

On nii palju MUID VÕIMALUSI oma arvamust avaldada. Eesti rahvas näitas seda ka 2012. aastal.

Mida veel vaja on?

Kai Kaarna
11. jaanuar

Esiteks on erinevad mandaadivõimalused...

... - isikumandaat, ringkonnamandaat ja kompensatsioonimandaat. Uuri järgi kuidas ühtegi neist on võimalik saada ja sa näed, et sinu ettepanekut ei ole reaalselt hetkel võimalik ellu viia. Teiseks nõuaks sinu ettepanek iga hääle seostamist kindla isikuga. See on aga ohtlik, kuna tekib võimalus informatsiooni, kes kelle poolt hääletas, lekkimiseks. Põhiseaduse § 60 ütleb: "Hääletamine on salajane."

Sander Maripuu
11. jaanuar