Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Sven
Kõllamets
10.01.2013

Erakondade kandidaatide valimisnimekirjade nimede järjestust ei otsusta erakond

Kui vastav ettepanek on varem juba tehtud, siis palun see tõsta varasema ettepaneku pooltargumendiks.

Põhiseaduse järgi on poliitik oma otsustes vaba ja sõltumatu ning piiratud vaid üldtunnustatud käitumisreeglite, moraalinormide, oma tõekspidamiste ja südametunnistusega käituma oma parima ära nägemise järgi, üldistes ja kodanike huvides.

Arusaadavalt peab sellele lisanduma teatav maailmavaateline distsipliin, sest vastasel juhul kaotaks erakond oma mõtte, kuid leian, et praegu on parlamendiliige liiga suure poliitilise erakondliku kontrolli all või siis ta arvab ja tunnetab, et ta seda on. Seepärast on parlamendiliige liigselt mõjutatud populismist ning allutab end enesetsensuurile, sest "kindlam on olla vait või öelda seda, mida erakonna üldine arvamus ootab", siis saab valmisnimekirjas kõrgemale.

Olen mõelnud, et on parlamendipoliitik vaba otsustama siis, kui ta nõustub erakonna enamusega või kui ta on valmis mitte saama tagasivalitud sama erakonna nimekirjas või sattuma selle nimekirja lõppu, mis suure tõenäolsusega tähendab mitte tagasivalituks saamist. Üks kõige vabam poliitik peaks sel juhul kavatsema kandideerida ainult 1 korra, sel juhul ei ole ta kammitsetud hirmuga, et tõstetakse nimekirja lõppu ning saab keskenduda sellele, et suudaks vaadata peeglis endale silma ja endast lugu pidada.

Võimalused, mismoodi seda järjekorda erakonnast sõltumatult paika panna:

1) kui koostada kandidaatide nimekiri kandidaatide perekonnanimede esitähtede tähestikulises järjestus, aitaks see kaasa sellele, et nimekirjas oleku positsioon enam ei loeks. See oleks aus ja õiglane kõigi suhtes, isegi kui mõni poliitik tõttab nime muutma. Kuid see idee võib olla poliitiliselt võimatu (sest erakond soovib kindlasti panna oma esinumbri nimekirjas esimeseks)

2) järjestus koostatakse arvestades kandidaadi eelmistel valimistel saadud häälte protsenti arvutatuna suhtega valimistest osa võtnud elanike arvuga. See selle alusel saab isiku järjestada ja samas annab see suhtarv ka võrreldavuse. Kui kandidaat ei osalenud eelmistel valimistel, vaid üle-eelmistel valimistel, siis saab arvutada suhtarvu üle-eelmistel valimistel saadud häälte arv suhtena üle-eelmistel valimistel valimas käinud valijate koguarvu. Kahe võrdse suhtarvu korral on kandidaadi asukoht võrdse suhtarvuga kandidaadi perekonnanime esitähe tähestikuline asukoht.
Paralleelselt koostatakse ka valmisnimekirja kandidaatide perekonnanimede esitähtede alusel tähestikuline nimekiri. See on vajalik, kuna oleks ebaõiglane ja valimisi mõjutav, kui kõik need uued kandidaadid nimekirjas, kes pole ühelgi varaemal valmisel osalenud, läheksid nimekirja etteotsa või lõppu.
Antud variandi korral võiks nö elu esimestel selle valimiskogu (Riigikogu, KOV volikogud) valimiskogu valimistel osalev isik olla nimekirjas selle isiku järel, kelle järel ta asetseks siis, kui nimekiri oleks koostatud tähestikulises järjestuses.

Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing 0013aba9-acea-440a-95cc-2e6518eaee4e_12 Missing Missing Missing Skype_olev Missing Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Erakond96 Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Poolt või vastu ... pole vahet

Tegelikult on see ettepanek mõistlik üksnes tänase olukorra juures. Ehk kui kaotada kompensatsiooni mandaadid ja RK-sse saaksid sisse enim hääli saanud, poleks seda ettepanekut vaja

Hannes Toomsalu
23. jaanuar

nõus tähestikulise valimisnimekirjaga

Igati mõistlik ettepanek.

Ise valin küll pea alati naisi ja mitte varasema parteis tehtud töö järgi, vaid kui spetsialiste ja mulle sobiva maailmavaatega inimesi.

Olen valinud ka hõimlasi või sugulasi, isegi kui nende erakond mulle ei meeldi. Veri on paksem kui vesi.

Praegu on minu valitud inimene ka Riigikogus. Ta on mu tädimehe õde ehk mulle siis hõimlane. Aga ta on ka oma ala spetsialist ja naine. ;)

Kai Kaarna
11. jaanuar

Ebaõiglane ja ebaloogiline

Lihtsam, loogilisem ja õiglasem on muuta valimisseadust ja sealt kaotada kompensatsioonimandaadi võimalus. Tähestikulises järjekorras inimesetele mandaatide jagamine on absurdsem, kui erakondade poolt "omade jopede" ettepoole upitamine. Teine võimalus on, et ettepaneku tegija ei ole valimisseadusega päris täpselt kursis. Vihjeks, viimastel valimistel ei olenenud 82 kandidaadi valituks osutumine nende asukohast valimisnimekirjas (sest nad said isiku- või ringkonnamandaadi, mis ei arvesta parteinimekirja). Ülejäänud 19 pidid kokku saama ka miinimumarvu hääli (5% lihtkvoodist ringkonnas). (st. näiteks Evelyn Sepp jäi Riigikogust välja, sest ta sai vähem hääli, kui teised kes sisse said, mitte sest ta oli nimekirja lõpus).

Sander Maripuu
11. jaanuar