Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Olev_06.11.08-1 Olev
Leesmend
10.01.2013

Saadiku side valijaga tuleb muuta tegelikuks.

Valitud kogu saadik saab omale tema poolt hääletanute nimekirja ja ta on selles olevate isikute ees aruandekohuslik. Seega kaob abstraktne suhe saadiku ja valija vahel ning muutub reaalseks.
Saadiku poolt hääletanud isikud saavad oma saadiku tagasi kutsuda kui seda soovib üle 50% nimekirja koosseisust ning uue esitada.
Hääletanute nimekiri on avalik, millega seose tõuseb ka valija vastutus.

Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Img_1396-tinz Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Koala Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Katrin_pere Olev_06.11.08-1 Missing
Missing Olev_06.11.08-1 Missing Missing Missing Missing Dsc_0299 Urmokybar_net
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Saadiku aruandlus

Peaks olema perioodiliselt kohustuslik oma ringkonnas osekohtumised, meedia). NB! Valimised onsalajased ja seetõttu poolt valijate nimekirju avaldada ei saa.

Rein Tõnnemaa
17. jaanuar

Sander Maripuu`le.

Praegune põhiseadus annab nii tõlgendada küll, et see minu ettepanekule kohane on.
Samas on kehtiva põhiseaduse ajal hulk rahvast meie riigist lahkunud ja järelkasv pole ka kiita, vast oleks vaja põhiseadustki muuta.

Olev Leesmend
30. jaanuar

Hääletamine ongi põhiseaduse kohane.

Hääletamine tulebki EV Põhiseaduse kohaselt läbi viia salajasena. Nimeliselt avalikuks tuleb teha valimistulemused. Selleks pole vaja muuta põhiseadust.
Saadiku ja valija suhetes peab valitsema selgus, seega valija peab sellega arvestama, et ta oma hääle andmisega saadikut petta ei saa.

Olev Leesmend
16. jaanuar

Hääletamine ei pea selleks olema avalik

Piisab, kui hääletanuid teab valimiskomisjon, teiste jaoks võivad nad ikkagi salajaseks jääda. Iseküsimus kas ka peaksid.

Saadik osutub tagasi kutsutuks kui ta kaotab enda poolt hääletanutest nii palju et valituks osutub keegi teine. Selleks ei pea isegi uusi valimisi koraldama. Lihtsalt võiks olla võimalus et need kes soovivad oma hääle saadikult ära võtta saavad anda selle kellelegi teisele. Siis poleks valimisi kui niisuguseid üldse vaja.

Tarmo Kaldma
14. jaanuar

Side peab olema kõigi ringkonna valijatega,

eriti kui meil õnnestub muuta ringkonnad ühemandaadilisteks. Saadik olgu aruandekohustuslik terve ringkonna ees, kust ta valiti, mitte ainult tema poolt hääletanute ees. Ta peab suutma esindada ja abistada ka neid, kes tema poolt ei hääletanud.

Kullo Vende
12. jaanuar

Vastaseid alati rohkem kui toetajaid

Taoline kord ei toimi.Üksikul saadikul on vastaseid alati rohkem kui pooldajaid.Põhimõtet saab rakendada veidi teisiti.Kui küsitlus näitab,et ringkonna kõigi (või valitsuskoalitsiooni) saadikute summarne toetus on langenud alla kriitilise piiri,siis tuleb seal piirkonnas korraldada kordusvalimised.

Toivo Kalmo
11. jaanuar

Aga kui valija ei soovi?

Valijal on ka praegu soovi korral võimalus enda valitud Riigikogu liikmega ühendust võtta ja ning kokku leppida, mis viisil poliitik talle oma tegevustest ülevaateid võiks anda. Peab aga ka arvestama, et iga valija ei pruugi tahta, et Riigikogu liikmel on võimalik kontrollida, kas inimene hääletas või ei hääletanud tema poolt.

Urmo Kübar
14. jaanuar

Valimised on salajased

EV Põhiseaduse § 60. "[---] Hääletamine on salajane."

Sander Maripuu
11. jaanuar