Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Kaotada valimisringkonnad või muuta ringkonna tingimusi

1) Kuna valimisringkondi kasutavad erakonnad praegu oma suva järgi ja nende mõte soodustada omavalitsuse piirkonnas elavaid kandidaate ei realiseeru, tuleb valimisringkonnad kaotada ja teha üleriigiline nimekiri, kust mistahes kandidaati saaks valida mistahes Eesti piirkonnas elav kodanik. Siiani on võimalus määrata teatavaid "häältemagneteid" teatavatesse valimisringkondadesse koos kompensatsioonimandaadi põhimõttega olnud ebaproportsionaalset esindatust tekitava toimega. Eesti on liiga väike selliste valimisskeemide jaoks ja nende tulemus on erakondade võimu juurde tsementeerumine ja stagnatsioon.

2) Ringkondade säilimise puhul tuleks seada ringkonnas ülesseadmise tingimuseks elukoht vähemalt 2 aastat vastavas KOV-s, et välistada võõras ringkonnas kandideerimist.

Nologo Missing Ott_profiil Missing Missing Picture_7 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Dsc_0299 Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Praegune valimissüsteem ei ole nii halb nagu tundub

Praegune valimissüsteem nihutab piirkonnas ette enam hääli saanud kandidaadi ja annab võimaluse kasutamata jäänud hääli kasutades Riigikokku saada kompensatsioonimandaadiga erakonna nimekirja järgi . Erakonnal peab olema võimalus oma sisevalimistega ette nihutada need inimesed, keda erakonna liikmed peavad vääriliseks Eesti riigi elu kujundamises kaasa rääkima.

k ä r t Kuks
07. jaanuar

Kogu mäng koonduks Tallinna...

Ühe üleriigilise ringkonna puhul toimuks see, et esiteks (praeguste nimekirjapiirangute säilimisel) tekiks meil võimalus 60+ kandidaadi asemel valida oma lemmik pea tuhande kandidaadi seast. See aga tooks kaasa olukorra, kus on heal juhul kümme-kakskümmend kandidaati, kellel kõik oma hääle annavad (nimekirjade tipud, kuulsused, Peeter Võsa), ning ülejäänud 80 inimest saaks igaüks heal juhul sada kuni mõnisada häält. See muudaks väga lihtsaks tulemustega manipuleerimise (noortekogud pressivad näiteks kindlaid broilereid sisse) ja muudaks mõtekamaks häälte ostmise. Teiseks muudaks tähtsaks vaid suuremates tõmbekeskustes reklaami tegemise - Tallinnas, Tartus ja Narvas elab kokku pea pool valijaskonnast. Väiksemad maakonnad ja keskused jääksid pildilt üsna välja. Kolmandaks, jällegi, mitme ettepaneku puhul palun tehkegi mitu ettepanekut, mitte ärge pange neid (eriti üksteisele vastukäivaid ettepanekuid) omavahel kokku.

Sander Maripuu
07. jaanuar