Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Taimi
Säälik
11.01.2013

Pärast lapsehoolduspuhkust lapse haiguse korral saadav hooldushüvitis

Alla 12-aastase lapse põetamisel makstakse vanemale hetkel hooldushüvitist alates lapse haiguse 1. päevast, hooldushüvitise suurus on 80% ühe kalendripäeva keskmisest tulust (arvutatuna eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult).
Ettepanek on teha erand pärast lapsehoolduspuhkust tööle naasnud vanemate saadavale hooldushüvitisele niikauaks, kuni vanem on töötanud uuesti niikaua, et tal on olemas sotsiaalmaksuga maksustatud tulu terve eelnenud aasta eest. Hooldushüvitis ei tohiks sellistel juhtudel olla seotud vanema eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatud tuluga, sest seda ju ei olnud. Hooldushüvitise suurus võiks olla seotud nt viimase töölt saadud palgaga enne LHP-le jäämist või saadud vanemahüvitisega. Praegusel juhul läheb vanem pärast vähemalt 1,5 aastat lapsega kodus olemist tööle tagasi, laps(ed) on lasteaia algusaasta(te)l pidevalt haige(d), vanem on lapsega hoolduslehel, kuid tema saadav hooldushüvitis on 80% miinimumpalgast, sest eelmisel aastal vanemal sotsiaalmaksuga maksustatud tulu ei olnud (vanemapalk on toetus ja sellelt sotsiaalmaksu ei maksta). Variant on ka muuta hooldushüvitise saamise korda nii, et kui vanem naaseb pärast lapsehoolduspuhkust tagasi tööle, siis on hooldushüvitis 80% tema viimase 6 kuu sotsiaalmaksuga maksustatud tulust. Kuus kuud on märksa lühem aeg normsaalse hooldushüvitise saamiseks üle elada, kui 1-2 aastat nagu praegu on. Praegune olukord, kus perele vähegi mõistliku sissetuleku saamiseks peab 1-1,5 aastat lapsega hoolduslehel olema isa, kellel oli eelneval aastal sotsiaalmaksuga maksustatud tulu olemas, kuigi haigete lastega tahaks vähemalt vahel ka kodus olla ema ja lapsed tahaksid kodus olla emaga, ei ole normaalne. Paljudel peredel ei ole vanavanemaid-sugulasi, kes haigeid lapsi hoida saaksid.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

meil oli ka haige lapsega kodus põhiliselt isa

Mina olin küll ka ise haige lapsega kodus või oleme sättinud nii, et hommikul teeb isa tööd ja õhtul ema ning kõik vajalikud töökoosolekud said vist tööl oldud.

Samas, viimase võimaliku haiguslehe suurema lapsega sain võtta eelmise aasta alguses. Ta on nüüd lihtsalt liiga vana. Ma arvan, et kui ta juhtub nüüd raskelt haigeks jääma, siis pean vist puhkuse võtma. ;) Tegelikult, ilma naljata.

Kui laps on haige ja lapsevanem saab ajutiselt KODUS töötada (mõtlemistöö ei eelda alati teatud kindlas ruumis viibimist; ka lugeda saab kodus, kus ongi rahulikum süveneda), siis peks seda ka võimaldama.

Pean ütlema, et eraettevõttes on haigete lastega vanematesse suhtumine minu kogemusel parem.

Tegelikult olen ise hetkel kõrge vererõhuga kodus, kuid kogu aeg magada ja liigutada ka ei saa ning siinne lugemine on olnud huvitavam ja pingeid maandavam, kui mõne raamatu või ajalehe lugemine.
;)

Kai Kaarna
11. jaanuar

Lisaks eelpooltoodule:

Väga õige märkus. Eesti riigil majanduslikult läheb tegelikult hästi ning nüüd oleks juba viimane aeg pilgud pöörata sotsiaalpoliitika poole (vaadates erakondade reitingute muutusi, on ka rahva prioriteedid selgelt näha). Eelpool toodud teemaalgataja mõtet lugedes, peaks kaaluma ka vanematele pakkuda võimalust nt kasvõi miinimumpalga eest jääda koju kuni lapse kolmeaastaseks saamiseni. Siis on ka lasteaiakohad saadaval ning omavalitsused ei peaks maksma kinni kalleid era lastehoide. See raha võiks minna otse emale/isale. See on ju näiline raha ühest kohast teise tõstmine. Mõte on ju sama- aga arvestada tuleks ka seda, et nii väike laps sooviks igapäevaselt näha pigem vanemaid kui hoidjainimest. On ju esimesed kolm aastat lapse arengus kõige määravamad, ehk siis puhas investeering tulevikku!

Leana Rannula
14. jaanuar