Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Valev
Abe
11.01.2013

Parteide rahastamine

Igal partei liige maksab või peaks maksma liikmemaksu. Liikmemaksu suuruse alammäär võiks olla seadusega määratud, näiteks alates 10€ kuus. Liikmemaksu tasumine igakuine, kokkuvõtted avalikustatud kvartali lõpus nimeliselt, väikese bülletäänina vabariikliku ajalehe lisana või mõnel muul viisil tingimusel, et seda ei oleks võimalik mingite trikkidega muuta. Sellega on määratud partei toetajate arv, mis oleks riigipoolse rahastamise aluseks.
Annetused eraisikuliselt võivad jääda, kuid avalikustada samas "bülletäänis".

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Nagunagu 120826_img_1774 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Skype_olev Jaak_haud Missing Mina_ise Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello
Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Liikmemaks seob erakonna liikmeid.

Minu ettepanek oleks, et riik maksaks erakonnale toetust samapalju kui liikmete käest kogutud liikmemaksu kokku saadakse. Lõppude-lõpuks ei saa mina aru, miks minu maksudest peaks priskelt rahastama erakondi, keda ma ei vali ja kelle maailmavaadet ei jaga.
Erakond võiks vastu võtta ka väljastpoolt organisatsiooni tulevaid annetusi aga ainult pangaülekandega ja nii üksikisikute kui ka ettevõtete käest.
Kui ikka ettevõte teeb lahkeid annetusi valitsuserakondadele, omal töölised miinimumpalgal virelemas, küllap siis pole annetus päris asjakohane.
Enne ikka töölistele elamist võimaldav palk ja alles siis annetused parteile.
Ideaalis peaks iga inimene tahtma oma maailmavaadet ka rahaliselt toetada.

Krista Lummo
14. jaanuar

Erakonna liikmete omavastutus on tähtis.

Ma arvan, et erakonnad peaksid saama riigieelarvest samuti sissetuleku, kuid õiglane oleks, et erakonna liikmeskond ise eelkõige tagaks erakonna ülalpidamise. Summa alammäär peaks olema selline, et ka vähekindlustatud kodanikul oleks võimalus erakonda astuda. Poliitilises elus peaks olema õigus osaleda ka väikese sissetulekuga inimesel, seega peaks olema mingid erisused võimalikud, nt kui inimene on töötuks jäänud. Minu meelest ei ole õige, et kodanikud läbi riigieelarve erakonda toetavad, aga erakonna enda liikmed ei tasu oma liikmemaksugi.

Tõnu Jürjen
13. jaanuar

Osaliselt nõus: partei liikmemaks võiks olla vaid väiksem

Miks nii suur liikmemaks?
Mida see 10 eurot annaks?

Nii ei saaks pensionärid (kel sageli ju aega rohkem) jt majanduslikult vähem kindlustatud üldse enam parteidega (või oma parteisse) liituda.

Kas leidub pensionäre, kes saaksid oma pensionist maksta iga kuu 10 eurot parteile?
Mina kulutaks ise selle raha küll mõistlikumalt, kui ma pensionär oleks. Nt käiksin teatris või muuseumis. Miks mitte ka kinos?
Pensionärid jt, avaldage ka oma arvamus, kui suur võiks olla parteide liikmemaks, et te seda maksaksite (või suudaksite maksta).

Või jätta pensionäridel ühe parteiga liitumine nö maksustamata?
Valida võiks kõigi vahel, mis aga maailmavaatelt kellelegi sobiks.
Kord kuus oleksid KINDLAKS MÄÄRATUD PARTEILASTE TASUTA KOKKUSAAMISED, et edasisi otsuseid langetada, lauljad, tants ja trall ning ka arstide konsultatsioonid üldistel aktuaalsetel teemadel. Rahastajaks oleksid siis parteid ja igasugused kohalikud firmad võivad tulla, et endale nt pensionäridest nõuandjaid leida jmt.

Kai Kaarna
11. jaanuar

See ei ole annetus, see on osalemise tasu

ja see võiks olla 1% sissetulekust. Selleks, et ühte parteid toetada ei pea olema selle liige. Kui tahetakse erakonna töös aga osaleda peaks maksma liikmemaksu. Ilmselt 1% sissetulekust ei tohiks kellelegi üle jõu käia. Vastuseks vastuargumendile "erakond ei saa olla riigiettevõte", et erakonna finantseerimine on erakonna siseasi väidan, et see ei ole erakonna siseasi. See lõhnab juba maffiastruktuuri järgi. Erakond on teatavasti mittetulundusühing ja igasugune tulu teenimine viib varjatud annetusteni. Isegi partei häälekandja ei tohiks teenida tulu (näiteks reklaamitulu). Vastasel juhul ei ole erakond enam mittetulundusühing ning peaks tasuma tulumaksu.

Vello Järverand
14. jaanuar

erakond ei saa olla riigiettevõte

Kuidas erakond end finantseerib, see on puhtalt erakonna siseasi. Põhimõtteliselt võiks erakond olla ka isemajandav ettevõte, kus nt noortekogu valmistab erakonna rahastamiseks puulusikaid või siis tegutseda nulleelarvega. Kui erakond vastutab oma majandusliku tegevuse eest, siis võib loota, et ka oma poliitilise programmi eest.

Holger Mö–lder
12. jaanuar

Liikmemaksu maksku hüvede tarbijad, klounid

Liikmemaksu maksku riigikogu ja valitsuste, ka KOV'ide liikmed. Nagu näha riigikogu- klounid, -kirjanikud, -näitlejad,-tntsijad, lauljad sünnitajad jne. makse ei maksa. Annetustega on nad ka koid, ainult tarbivad.
Nemad peavadki makse maksma ja kõikidele valijatele ka.

Tõnu Veeremaa
12. jaanuar

Annetusi lubada ei tohi.

Olen kategooriliselt parteidele annetamise vastu,aga liikmemaks peab kindlasti olema,kuid see võiks olla siiski väikesem kui 10 euri kuus.

Toivo Kalmo
11. jaanuar