Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

063 Enno
Harmipaik
11.01.2013

Koalitsioonilepe. Mis on selle valitsemisleppe õiguslik alus? Koalitsioonileppele tuleks anda seaduse raamid ja normatiivne regulatsioon.

Eesti riiki juhitakse valimised võitnud erakondade koalitsioonileppe alusel. Tehes kiire päringu riigi teataja õigusaktide andmebaasi ei leia me üheski seaduses ega muus normatiivaktis sellist mõistet nagu "koalitsioonilepe". Absoluutselt tundmatu õigusruumis.
Koalitsioonileppe alusel ei juhita mitte üksnes riiki vaid ka valdavat osa suuremaid omavalitsusi.
Samas valitsejate koalitsioonilepe ei kohusta erakondi mitte millekski ja puudub igasugune vastutus selle täitmise eest.
Valimistel valib kodanik erakonda lähtuvalt selle partei programmist ja valimislubadustest. Koalitsioonilepe sõlmitakse aga hiljem valimisvõidu järel ning selles valimislubadused hägustuvad või kaovad hoopis. Seega valimistel tegelikult ostame põrsa kotis kuna pärast valimisi sõlmivad erakonnad isepärase õigusruumis tundmatu diili nimetusega "koalitsioonilepe".
Leian, et koalitsioonileppele kui üldteada ja levinud valitsemisdokumendile Eestis on vaja anda seaduslik alus ja normatiivne regulatsioon.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Photo Missing Missing Mina_2 Missing Pilt028 Missing 0013aba9-acea-440a-95cc-2e6518eaee4e_12 Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Mina Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 063
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Urve Raidma

Erakonna väljamõeldud nime tagant on raske ära tunda poliitilist maailmavaadet.Koalitsioonileppega surutakse valijatele peale kõikvõimalikke lubadusi. Oleks aeg erakonnad ümber nimetada parteideks (seda lubab praegune erakonnaseadus) vastavalt ajalooliselt väljakujunenud maailmavaate järgi. Nende maailmavaatelisi erinevusi tuleks levitada avaliku meedia kaudu ja las igaüks valib ise , kas ta toetab liberaale, demokraate, konservatiive või vabariiklasi.
Riigi juhtimine peaks toimuma pikaajalise arengukava järgi, mida võimulolevad poliitikud omatahtsi muuta ei tohiks.

Urve Raidma
22. jaanuar

Me peaksime elama õigusriigis

Ühiskonna juhtimise ja arengu põhidokument(koalitsioonilepe) on küll avalik aga puudub igasugune juriidiline kohustus seda täita või anda valijale aru leppe täitmisest. Tuntud loosung "kodukulud alla !" on muutunud naeruväärseks farsiks ja sisuliselt koalitsiooni poliitiliseks kelmuseks rahva suhtes. Kas keegi annab aru, kas keegi vastutab? Ei. Tavatsetakse mainida, et järgmistel valimistel valija jätab selle kelmuse meelde. Kahjuks paljud ei jäta ja parteid esitavad veelgi populistlikumad valimislubadused uueks valimisvõiduks. Ja võitjad (eliit) kirjutavad kiiresti valmis järgmise 4-5 aasta vastutuseta ja kohustusteta "kartellileppe" rahva valitsemiseks.

Enno Harmipaik
13. jaanuar

Ebavajalik ettepanek

Nii nagu erakondade valimisprogrammidele pole vaja seaduse jõudu pole ka koalitsioonileppe puhul seda vaja. Väga hea et see on avalik dokument, sest me teame, milles on kokku lepitud. Kokkulepe on alati kompromiss ja Väike Peeter kaotab alati. Kui selle ümber mingi seaduslik bürokraatia vormistada siis muutub see mõttetuks dokumendiks. Eesti riiki ei peaks juhtima mitte seaduse vormis koalitsioonileppe alusel vaid Eesti riigil võiks olla lühike ja lihtne strateegia. Koalitsioonilepped ja erakondade programmid on ainult selle saavutamisele suunatud kavadokumendid.

link: valvurid.err.ee/

Alan Rein
12. jaanuar