Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Paul
Puustusmaa
11.01.2013

Parlament kahekojaliseks

Käesolev mõte tekkis mul paljude kommentaaride ja ettepanekute lugemise tõttu.
Ühelt poolt soovitakse erakondliku demokraatia tugevnemist (rohkem erakondi, lihtsamat asutamist), teisalt tahetakse lihtsustada nn "vabatmeeste" (sisluiselt rahva lemmikute) pääesmist riigivõimu juurde (parlamenti) ning siis ollakse hädas nn "kummitempli sündroomiga" (miks parteilane hääletab nagu partei tahab, mitte aga südametunnistuse järele, praegu võiks ju olla Riigikogus seega vaid 4 saadikut - piisab juu).

Sümbioos eelnimetatud probleemide lahendamiseks võiks olla nn "vabatmeeste" ja erakondade oma koda parlamendis.

Muidugi peaks lihtsustama üksikisikute parlamenti pääsemise korda.
Teisalt peaks mõtete paljususe (demokraatia, võistlevuse ja pluralismi) huvides vähendama erakonna asutamiseks vajalike isikute nõutavat arvu (praeguselt 1000-lt 200-le, 300-le ...).

Kolmandaks tuleb ühiskonnas leppida tõsiasjaga, et erakond on loomult tulenevalt poliitiliste mõttekaaslaste seltskond - ühing, kuhu koondunud isikud tegutsevad ühtse programmi ja sisemise dokumentatsiooniga paika pandud mängureeglite kohaselt. Erakond on ühing, kus otsuseid võtabki vastu erakond ja liikmed peavad neist otsustest juhinduma ja pole mõtet nägu kortsutada ning nuriseda nn "kummitempli" küsimuses.

KUI on lihtsustatud erakondade moodustamine (tekib erakondade reaalne paljusus), tagatud lihtsalt iseseisvate kuid populaarsete isikute juurdepääs võimule (vabatmeeste tulek) ning inimesed saavad sellest tulenevalt (ja vastavalt soovile) hääletada neid va erakondi (nimekirju) või vabatmehi, siis on valijate kõik soovid selles osas arvesse võetud.

Edasi on ehk loogiline, et vabatmehed lähevad parlamendi ÜHTE kotta ja erakonnad TEISE kotta.
Otsuseid võetakse vastu kodades iseseisvalt, kuid lõppotsusena saaksid parlamendi otsused kehtima hakata vaid siis kui mõlemad kojad on vastava otsuse vastuvõtmise poolt ehku kui üks koda on vastu, siis otsus ei jõustu.

Puhtalt tehniliselt võivad mõlemad kojad viibida ühes saalis, mis lihtsustaks paljusid siseprotseduure.
:-)

Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Facebook Missing Missing Koala Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile