Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Omandatud kõrghariduse nõue Riigikogu liikmekandidaadile.

Täiendada Riigikogu valimise seaduse § 4. (Hääletamis- ja kandideerimisõigus): kandidaadil peab olema omandatud kõrgharidus. Kõrgharidus on parlamendi liikmele ühiskonna keeruliste probleemide ja nende lahendamiseks vastuvõetavate otsuste langetamiseks elementaarne eeltingimus ning tõend tema intellektuaalse taseme kohta. Parlament ei ole õppimise koht äsja keskkooli lõpetanud erakonna noorliikmele.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mati Missing Missing Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Kaido Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Missing Missing Missing Innopilt2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt028 Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
28051_477328542290065_2050125831_n Missing Missing Dsc_0299 Photo_6_ Missing Il_fullxfull.340947046 Missing Missing 39107090296 Marektamm-5 Missing Tonis_tyyr Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2467012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

@Sander

Olen tutvunud viidatud statistikaga ja tuleb kiita meie saadikute head ettevalmistust saadikutööks. Samas on võimalik ette kujutada olukorda, kus mõnes järgnevas koosseisus pilt nii hea ei ole, niisiis ei ole tänane hea seis argumendiks.
Meie esinduskogu olgu rahvale eeskujuks ka hea hariduse osas, sest nii me just haridust väärtustaksimegi. Eestis on kõrghariduse omandamiseks loodud suurepärased võimalused ja ei ole põhjendust, miks mitte sellist miinimumnõuet kehtestada.
PS. Kui seadust lugeda, ei ole seal ju haridusnõuet kandidaadile olemaski.
Lugupidamisega

Joel-Fredi Jõgise
11. jaanuar

Otsustamine = vastutamine. vol2

Kui kandideerida ükskõik millisele töökohale, siis märkad, et kandidaadile esitatakse rohkelt erinevaid nõudeid: keelteoskus, varasem töökogemus jm. kuni haridusnõudeni, mis on täna sageli lausa kraadinõue tavalisele juhtivale kohale. Nüüd aga on meil siin olukord, kus läbi esindusdemokraatia pääseb esinduskogusse vaid järgnevate piirangutega: “Riigikogu valimise seadus, § 4. (4) Kandideerimisõigus on Eesti kodanikul, kes kandidaatide registreerimise viimaseks päevaks on saanud 21-aastaseks. (5) Kandideerimisõigust ei ole isikul, kes on valimisõiguse osas teovõimetuks tunnistatud. (6) Riigikogu liikmeks ei või kandideerida isik, kes on kohtu poolt süüdi mõistetud kuriteos ja kannab vanglakaristust.”
Nagu näha, ei räägita siin haridusenõudest, saadiku haridusalane tee võib olla 0 klassi.
Lugupidamisega

Joel-Fredi Jõgise
11. jaanuar

Kõrgharidus on elementaarne eeldus.

Lauri Rooden, riigi kõige olulisemate, tulevikku kujundavate otsuste tegijatele omandatud kõrghariduse ja ka reaalse tööstaaži nõude kehtestamine pole mitte ülereguleerimine, vaid täiesti elementaarne riigi esinduskogu sisu ning seadusloome kvaliteedi eeldus.

Argo Võ•igemast
14. jaanuar

Objektiivsem

Objektiivsem oleks IQ-test, mille tulemused ka avalikustada tuleks.

Kristjan Liiv
08. jaanuar

Otsustamine = vastutamine

Otsustamine tähendab ühtlasi ka vastutamist langetatud otsuse eest. Otsuse langetamiseks peab otsustaja omama piisavat isiklikku kompetentsi kvaliteetse tulemuse saavutamiseks, mitte ainult jäljendama liidrite käitumist. Vastasel korral ei vajataks 101 saadikut, piisaks erakondade üheisikulisest esindatusest saalis. Haritud inimene suudab üldistada ja seoseid luua, maailmanägemisvõime on avaram. Osaledes riigi saatuse kujundamisel on see ju elementaarne.
Hetkel on meil vedanud kõrgharidusega saadikutega, aga olukord ei pruugi nii jätkuda. Parem oleks selline positiivne lävend seadusesse sisse kirjutada.

Joel-Fredi Jõgise
10. jaanuar

Kõrgharidus siiski on parim mõõdetav näitaja.

Kõrgharidus siiski on parim mõõdetav näitaja inimese intellektuaalse võimekuse ja teatud kindlas valdkonnas tugevate baasteadmiste omamise kohta. Vaatan Sander Maripuu linki http://www.elu24.ee/993954/vaata-kes-riigikogu-liikmetest-on-korghariduseta/ ja ma ei näe suurt kaotust ühiskonnale peale selle nõude kehtestamist.

Argo Võ•igemast
07. jaanuar

haridusnõue

Riigikogu liikmete puhul peaks olema nõutav tase doktorikraad ja kohalike omavalitsuste valimistel magistrikraad. Selle nõude kehtestamine väärtustab kindlasti hariduse taotlemist.

Olev Raudsepp
08. jaanuar

Ebademokraatlik IMHO

Kõrgharidus ei ole tõend inimese intellektuaalse taseme kohta. Minu arvates ei ole selline piirang ka kuigi demokraatlik.

Rudolf Osman
07. jaanuar

See ei ole kooskõlas Põhiseadusega.

Õigus valida ja olla valitud on kodaniku suurim privileeg. Mõistlikud tsensused on näiteks vanus ja vaimne puue. Ebamõistlikud tsensused on hariduslik ja varaline (kautsjon).

Rein Pihlar
08. jaanuar

Praegu ju nii ongi... peaaegu!

Hetkel on Riigikogus 92 kõrgharidusega, 1 kesk-eri haridusega ja 8 keskharidusega inimest.

PS: Vabandan lingi eest, aga RK lehel olid vaid arvud...

link: www.elu24.ee/993954/vaata-kes-riigikogu-liikmetest-on-korghariduseta/

Sander Maripuu
07. jaanuar

Hetkel poleks selle nõude kehtestamisel suurt kaotust

kuid võitu ka ei näe. Oleks kasutu ülereguleerimine.

Lauri Rooden
08. jaanuar

hämmastav

Kaheksa saadiku diskvalifitseerimiseks on kaaskodanikud häältega kolm ühe vastu valmis minema jõhkrale inimõiguste piiramisele?? Keskharidusega inimese Riigikokku päsäemise shansid on ju niigi üle 10 korra viletamad kui kõrgharidusega inimesel??

Vello Tõugu
31. jaanuar