Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Erakonna mõju vähendamine noortekogudele

Erakondade noortekogusid rahastataks riigieelarvest ja raha võetakse tänasest erakondade toetusrahast.
Seni kuni poliitiliste noortekogude suurim toetaja on erakond, seni säilib võimalus, et noortekogudest ei kasva välja isemõtlevad uued poliitikud. Noored ja nende tegevus võib olla allutatud erakonna suvale.

Täna välistavad enamus rahastamisfondid poliitilised noorteühendused.

A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Rainern%c3%a4gu Marektamm-5 Missing Missing Missing Missing Mina_2 Lauri_l%c3%a4%c3%a4nemets_usa.jpg 0013aba9-acea-440a-95cc-2e6518eaee4e_12 Untitled Missing Portree Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing Missing Mina_10dd Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Huvitav nägemus

Siin meie nägemused erinevadki. Mina ja noorsotsid on alati näinud noorteorganisatsiooni erakonnast eraldi, see võimaldab ka rohkem kriitilist mõtlemist erakonna(dade) suunal. Nägemus, et allutame noorteorganisatsioonid erakonnale (mida võite mõne puhul ka näha) võimaldabki poliitbroilerite teket. Teil on kaks soovi omadega vastuolus.

Aivole niipalju, et minu seisukoht põhineb mu elukogemusel ja noortekoguga liitusin alles mõned aastad tagasi. Enne seda olen kaasa löönud kõigi Eesti noorte katuseorganisatsioonide ja väga paljude teiste noorteühenduste tegevuses. Võin julgelt öelda, et poliitiline noorteühendus annab erakonnale palju juurde.

Lauri Läänemets
14. jaanuar

Ei ole päris nii Aivo

Kõik algab tingimuste loomisest, ilma nendeta ei saa ka midagi eeldada. Ja kui vaadata SDE ja noorsotside ajalugu, siis on näha väga isesisvat tegutsemist noorte poolt ja isegi erakonna tugevat survestamist. Põhjused on aegade jooksul erinevad olnud (näiteks 90ndatel oli võimalik taotleda rahvusvahelistest fondidest toetusi). Meil on aga noortekogusid, kus noorte ja partei vahel on põhjendamatu sügav pealesunnitud armastus.

Lauri Läänemets
13. jaanuar

Poliitteadmised

Iga inimese, sõltumata vanusest, õigus on kaasa lüüa poliitikas. Poliitilised noorteorganisatsioonid ei õpeta vaid erakonna ideoloogiat, vaid aitavad oma õpetusega ka mõista poliitikat ja riigi toimimist. Nõrk Rahvakogu populaarsus näitab seda, et ka vanematel ja noorematel inimestel puudub huvi. Kas meie ühiskonna soov on luua poliitikast kaugeid noori? Süvendada järk-järgult põlvkonniti demokraatia kriisi? Kui poliitilised noorteorganisatsioonid arendavad poliitteadlikke noori, siis kes peaksid neid rahastama? Lastevanemad? Noored enda palgast? Või meie riik peaks pidama oluliseks poliitteadlike noorte juurdekasvu. Ma arvan, et eas kui noored alles avastavad maailma on neile palju kergem teha selgeks poliitika ja riigi toimimist ning seda peaks riik toetama. Riik peab arendama enda poliitnoori, sõltumata poliitilistest eelistustest.

Rainer Lusmägi
16. jaanuar

Austatet Lauri !

Ei muutu suht midagi , lihtsalt pannakse avalikult enesele teine nimi ja lastakse partei lõaotsas edasi. Võib-olla pressitakse isegi rohkem raha välja . Näiteks ennast küll iseseisvaks tituleerinud naisorganisatsiooni "Kadri" liikmed on küll sotside suht lühikese rihma otsas. Mis need noorteühendused siis ikka nii erilised oleksid? Las noored olla ikka vabariiklikes noorteühendustes "Noorkotkad" ja "Gaidid" . Las sealt tulevad need küpsed isendid välja aga mitte pimestatuna mõne poliitilise erakonna ajupesust.

Aivo Peterson
13. jaanuar

Pole päris nõus Teiega , härra Läänemets !

Täna kus vahendeid hakkab nappima muutuvad sellised ühendused veelgi sõltuvamateks . Kui ikka king pitsitab ehk ühenduse rahakotis haigutab ainult ämblikuvõrk on kerge tulema kiusatus minna kergemat vastupanu teed mööda. Ehk mõne parteisekretäri jutule, kes siis need noored ilma pikema jututa tänavale voldikuid saadavad jagama.
Laste asi pole mööda poliitikute kõnekoosolekuid jõlkuda vaid ennast harida ja ühiskonda sissesulandumiseks ettevalmistumine. Ja see ei pea teps mitte toimuma ainult läbi erakondlike noortekogude. Võivad olla küll mingid noorte väitlusklubid, kõnekoosolekud aga mitte nii mastaapselt iga partei noortekogude näol.

Aivo Peterson
13. jaanuar

Erakonnad isemajandamisele

Kummaline ettepanek. See, kui noortekogusid rahastab riik, isemõtlemist küll ei kasvata. Siis võib noortekogud juba ümber nimetada riigisõltlaste klubideks, kuid struktuur ise toimib endistviisi. Noortekogu on siiski erakonna lahutamatu osa ning erakond peab vastutama ka tema majandustegevuse eest. Nii võivad noortekogud erakonna rahastamiseks voolida puulusikaid ning kududa kampsuneid, mis kindlasti arendab ka nende mõtlemisvõimet ja nad õpivad tundma, mis elu on.

Holger Mö–lder
13. jaanuar