Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Peeter
Jägel
13.01.2013

Erakond kui ennast majandav huvigrupp

Olen arvamusel,et erakonnad, kui ühtse maailmavaate alusel koondunud inimeste huvigrupid peaksid olema võimelised ennast omavahenditest majandama. Nendeks on kohustuslik liikmemaks ning füüsiliste ja juriidiliste isikute poolt tehtavad vabatahtlikud rahalised annetused. Tehingute kontrollitavuse huvides ei tohiks lubatav olla sularaha annetamine.
Mingil juhul ei tohiks olla lubatav erakondade rahastamine riigi- või omavalitsuste eelarvest aga ka mitte riigi osalusega äriühingute poolt.
Kalendriaasta kestel ühe annetaja poolt erakonnale tehtud annetuste summa peaks kuuluma avalikustamisele alates seadusega kehtestatud määrast.

Aa0105981_id_kaart Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_002 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt028 Missing Missing 0013aba9-acea-440a-95cc-2e6518eaee4e_12 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Skype_olev Missing Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Imgp0026 Marektamm-5 Olev_vaher_3 Maikel_msn_49 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

ärilistest huvigruppidest

Ma ei leia, et hirmutamine mustade jõududega (oligarhid, Venemaa, maffia) on väga kohane meetod debateerimiseks. Mustade stsenaariumide vältimiseks tulebki üles ehitada tõhus, läbipaistev ja avalik järelevalvesüsteem. Ei saa eelduseks võtta, et rahastamine on a priori kriminaalne. Praktika on näidanud, et kriminaalseks muutub ta sageli suuremate piirangute kehtestamise korral, kui "valge raha" ei jõua kohale ning selle korvamiseks pöördutakse "mustade jõudude" poole.

Holger Mö–lder
20. jaanuar

Põhimõtteliselt toetan

Ühe mööndusega, nimelt liikmemaks ja selle suurus on erakonna siseasi ning liikmemaksu kohustust kui sellist erakonnale panna ei saa. Kui erakond on isemajandamisel, siis otsustab ta ise, millistest vahenditest kulud katab. Välistada tuleb kulude katmine riigi (sh riigi osalusega äriettevõtted) ja KOV eelarvest.

Holger Mö–lder
13. jaanuar

Partei ei tohiks olla üksnes äriline huvigrupp

Kui parteid taandada huvigruppideks, keda igaüks võib toetada, siis on tulemuseks ärihuvidest läbiimbunud lobby-rühmad, kus pole välistatud ka musta raha pesemine. Läti pakub mõneti hoiatava näite -- seal loobuti riigieelarvelisest toetusest parteidele ja tulemus on see, et suur osa neid on n-ö idaraha ja ärimagnaatide mõju all; ei leia, et see oleks ideaal, kuhu pürgida.

Marek Tamm
14. jaanuar