Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Toivo
Kalmo
14.01.2013

Valimisliidud võivad riigikogu valimistel osaleda.

Tegin selle ettepaneku juba varem ühes ettepanekute kimbus.Nüüd küsin austatud Rahvakogu arvamust tolle idee kohta eraldi.Ootan nii poolt- kui ka vastuargumente.

Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Avo Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Koala Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Igaüks vastutab ise oma tegude eest.

Saadik peab oma valijatele isiklikult oma tegudest aru andma.Nõnda ütleb ka põhiseadus.Ka meeskonnas (valimisliidus) olles ei tohi see vastutus kuhugi kaduda.Valimisliit on mõttekaaslaste ühendus ja kambaga koos arutades jõutakse alati paremate lahendusteni kui üksikult Selles ongi valimisliidude ratsionaalne mõte. Teoreetiliselt on parteil muidugi suuremad võimalused ideede genereerimiseks ja analüüsiks,aga praktiliselt on parteid nii autokraatliku struktuuriga,et enamaltjaolt otsustab partei seisukoha ainul ladvik.Üldjuhul valimisliitudes sõjaväelist distsipliini ei ole ja sellepärast on need demokraatlikumad.Ma ei mõista probleemi.Kohalikul tasandil on valimisliidud suurepäraselt hakkma saanud,miks nad siis riigi tasandil ei peaks saama.Seadused nende kohta on ka olemas ja muret pole.

Toivo Kalmo
14. jaanuar

Valijate petmise vältimine

Koalitsioonileppe sõlmimine pärast valimisi sarnaneb n. ö. lehmakauplemisega, sest kampaanias lubatud programmid teisenevad vastu valija tahet.

Rein Tõnnemaa
18. jaanuar

Valijaid petta ei tohi.

On paratamatu,et erinevate jõudude koostöö puhul peab kumbki pool mõnedest oma programmilistest eesmärkidest loobuma.Lehmakauplemine on aga enda ideaalide mahamüümine.See tähendab,et ollakse nõus tegema valimislubadustele risti vastupidiseid otsuseid.Kui parteide ladvikud teevad taolise diili,siis peavad ausad saadikud ladvikute korraldust eirama ja tegema otsuse oma südametunnistuse järgi.Käesolev ettepanek elaldivõetuna seda ei taga,aga aitab koos teiste ettepanekutega teha poliitikat ausamaks.

Toivo Kalmo
19. jaanuar

Kes vastutab?

Valimisliitude probleemiks on, et neil üldjuhul puudub juriilidiline keha. Praegune valmisseadus kirjeldab reeglid erakondade rahastuseks ja erakondadel on kohustus esitada valimiskulude raport. Ilma juriidilise kehata tekkib olukord, kus rahastuse ja valimisliidu toimimise seadusele vastavuse eest ei vastuta mitte keegi. Ilmselt pole mõistlik ka valimisliitude reguleerimiseks seaduseid täiendada ja valmimisliite reguleerima hakata. Pigem on mõistlik tee erakondade loomise lihtsustamine.

Riho Raassild
14. jaanuar