Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Yyyyy Aare
Sisask
14.01.2013

TULEVIKU PENSIONÄRID PURURIKKAKS: KOGUMISPENSION PAIGUTADA KULLA AKTSIATESSE!

Aastast 1900 on kulla hind tõusnud 4500% ( !!! ). Seevastu raha väärtus on pidevalt devalveerunud. Seega pole arukas koguda pensionit paberpahna või virtuaalsete nullidena, ning lausa kriminaalne tundub idee sunduda kodaniku, tööinimest andma oma teenitud raha pensionifondi haldurile riskantseks ( me ju mäletame hästi hiljutist kolmanda jne. sammaste jama ja rahakaotust ) kasiionmängurluse sarnaseks kasumlikuks investeerimistegevuseks. Erafirmade kliendiks sundimine meenutab pärisorjanduse kaasaegset vormi. Igal inimesel, kes on tööd teinud, peab olema ise õigus otsustada, KUHU oma teenitud pension investeerida. Mina paneks kulla aktsia alla, sest kulda kulub tehnoloogiatööstuses aina enam, ning ega seda lõputult juurde kaevata kah ei anna. Kohustuse kulda hoiustada paneks ma Eesti Pangale, just seetõttu, et tegemist pole kasumit taotleva erafirmaga.

Missing Nimeta Missing Yyyyy Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Rein Pihlarile

Kulla turg on vähem manipuleeritav, kui väärtpaberiturg. Ja kui kuld on penskarite käes, siis saavad penskarid ise kulla turuga manipuleerida;) Aga mõte ongi selles, et inimesel on inimõigus oma raha üle ise otsustada, mitte anda seda orjandusliku käsukorras sinu teenitud raha arvelt kasumit taotlevatele pankadele börsimängurluseks. Ehk paiguta kuhu ise tahad, kas kulla, hõbeda või kasvõi naabrimehe romula vanarauaturu väärtpaberitesse ( ehk ole romule kaasomanik ja teeni sealt tulu, ära lase pankadel sinu rahaga endale tulu teenida, õigemin oleks öelda RÖÖVIDA, jättes riskid sinu kanda!!! ).

Aare Sisask
17. jaanuar

Vastus Marek Kruusevaldile1

Marek Kruusevaldi kommentaarile vastuseks.
1)"Kullas on heal juhul võimalik oma ostujõudu säilitada." Omaltpoolt ütleks, et rahas seda paraku pole, kuid kulla ostujõud on siiski suurenenud, mine küsi Meelis Atonenilt kui ei usu.
2) Tehnoloogiatööstuse väärismetaalide tarbimine on kindlas kasvamises, mida keerulisemaks elektroonika läheb, ning mida suuremad on tootmismahud.
3) "Demograafilise probleemi süvenedes tuleb pensionäridel hakata kulda sööma või sellega tuba kütma, sest pole enam tööjõulisi inimesi nende teenuste pakkumiseks." Demograafilise proobleemi all mõtled sa rahvastiku põgenemist riigist vist. Kuid mis see kulla söömine siia puutub? Praegu ju investeerib erafirma sinu raha omakasuks kuskile Kreekasse või mujale musta auku, kas see virtuaalne null või tükk väärtpaberit kõlbab süüa?
4)"Pensionär saab ainult siis hästi elada kui töövõimeline elanikkond teda üleval peab ja seda saab töövõimeline elanikkond teha tööd tehes." Nonii, vat siin ongi point.

Aare Sisask
15. jaanuar

Vastus Marek kruusevaldile2

4)"Pensionär saab ainult siis hästi elada kui töövõimeline elanikkond teda üleval peab ja seda saab töövõimeline elanikkond teha tööd tehes." Nonii, vat siin ongi point. Point on selles, et kui tööealine elanikkond peab penskarit ülal pidama, siis miks on vaja KOGUMISpensionit? Seljuhul peaks asjad korraldama riik. Kui ma aga oma pensionit KOGUMA pean, siis peaks ma ka ise saama otsustada, kuhu ja mille alla kuidas mu raha paigutub, ning mul pole mingit soovi seejuures mingile Rootsi pangale profiiti teenida.
5)"Kulda investeerimine sulgeb finantsressursid keldritesse ja ei soodusta nii kuidagi kaupade ja teenuste vahetust ehk tööhõivet." Kuld on niikuinii kuskil ehk keldrites. Küsimus on selles, kelle oma see kuld on. Kas pankurite, või pensionäride. Miks PEAVAD pensionikogujate varad soodustama kaupade ja teenuste vahetust ning tekitama pankuritele kasumit? Kaupade ja teenuste vahetust tekitagu tööealiste töö, mitte pensionikogujate investeeringud.

Aare Sisask
15. jaanuar

Vastus Marek kruusevaldile3

Ütlesid, et kolmandasse sambasse pidavat saama kullahioust teha? Ma mäletan, kui pangast sellist võimalust küsisin, siis PÜÜTI ajada mingit ülikeerulist arusaamatut kantseliitliku jama. Mufigi ei saanud aru, inimkeelt nad ei rääkinud, Eesti keel see kah ei olnud, pigem Orwelli uuskeel, selline mida mõistab teadud valitud seltskond juriste või pankureid. Kuid teller jäi isegi sellega hätta ( võibolla seepärast ei saanudki ta katseliidist sõnagi aru, et ta ise kah ei teadnud mida rääkida ) ja lõpuks ütles lihtsalt, et mina kolmandat sammast teha ei saa, sest ma pole ärimees, ning kulda ma oma pensionihoiust paigutada EI SAA. Just seda viimast sest seda ma küsisin ja nõuidsin! Seega on tehtud pensionikogujast pankade lüpsilehm, kelle rahaga mängitakse börisi "pokkerilauas" investeerides seda näiteks Kreekasse ( justjust, sinna maeti osa sammaste rahasid KRIISI AJAL!!! ), ning siis peab riik selle pankade korraldet jama kinni plekkima. Mui idee oligi see, et ERAPANK on ebausaldusväärne ja

Aare Sisask
15. jaanuar

.......

Mu idee oligi see, et ERAPANK on ebausaldusväärne ja võib pankrotti minna ( ka sinna röövitakse läbi esmi jne. maksumaksjate raha, et liigkasuvõtjaid ülal pidada!!! ). Riigipanga šeif aga on turvaline. Erapanga kliendiks sundimine on vaikne orjuse tagasitoomine!

Üks asjasse puutuv artikkel kah:
http://www.ap3.ee/blog/2013/1/9/hakkame-saastma "Elementaarsest toimetulekutasemest enama tagamiseks vanaduses ei paista praegu muud vahendit kui inimeste pensioniloleku ajaks kohustusliku säästmise korraldamine, kirjutab LHV majandusekspert Heido Vitsur."
Omaltpoolt ütlkes, et kohustuslik kogumispension ongi ju kohustus säästa või sis ei ole??? Kui on, siis miks ma pean säästma mingks pankuri suvast sõltuvaks börsimahhinatsiooniks pidevalt devalveeruvat raha. Praegu saad osta sama raha eest auto, mille eest tulevikus saad ainult koti süüa (1000 rubla maksis kunagi sapukas, mis sa nüüd tuhande rubla eest osta saad?). Kinnisvara on kulla kõrval ainus kindel koht investeerimiseks.

Aare Sisask
15. jaanuar

Kullda investeeimine ON KEELATUD! Loe tänasest äripäevast!

http://www.ap3.ee/?PublicationId=9a7dc2ba-ff0f-4e89-ac38-5db0c78a1bda&ref=rss

Kullapiirang lõdvemaks15.01.20
Euroopa direktiiv keelab tava- või jaeinvestoritele pakutavatel investeerimisfondidel ja pensionifondidel investeerida kulda ning teistesse väärismetallidesse, samuti kullaga seotud börsil kaubeldavatesse fondidesse (ETF).

Äripäeva hinnangul on tegemist kummalise piiranguga, mis piirab fondide võimalusi saavutada paremat tootlust. Leiame, et investori valikuvõimalus peaks olema suurem: kindlasti peaks olema võimalik raha paigutada ka kulda investeerivatesse fondidesse. Ei ole ühtegi ratsionaalset põhjust fondiinvestoreid sellise rahapaigutuse võimalusest ilma jätta.

Edasi loe juba antud lingist, ning loe ka kommentaare!
Kulla kogumine tõstaks meie riigi üldist rikkust võrreldes teiste riikidega. Demograafiline probleem aga on selles, et välisinvestorid tassivad väärtust riigist välja ja riik on odava tööjõu maa. Välisinvestorid tahavad "muulasi sisse tuua!

Aare Sisask
15. jaanuar

Väärtus säilib

Kulla turg on manipuleeritav ja seda keskpangad pidevalt ka teevad. Kindlam on kogumispension paigutada väärismetallide ostukorvi, kuld + hõbe ehk ka mõni suure ja stabiilse toodanguga haruldane metall. Stabiilsuse annab eelkõige hõbe.

Rein Pihlar
15. jaanuar

Miks mitte päris kulda?

Tegelikkuses saavad pensionieelikud (pensionärid saavad siis juba tulu sellest) investeerida ka kinnisvarasse, mida saab üürida või ka pensionieas maha müüa.
Loomulikult mida varem pihta hakata, seda parem.
Minu vanuses inimesed ei pidanud kõigi sammastega liituma ja ma ei teinudki seda. Eelistasin investeerida laste haridusse. ;)

Kai Kaarna
23. jaanuar

Mõningad lingid:

http://www.vabamotleja.info/index.php/modules-menu/2011-09-23-17-55-24/poliitika/197-hiina-kullapoliitika Hiina kullapoliitika

http://www.para-web.org/showthread.php?tid=6501 13 USA osariiki kaaluvad kulla- ja hõbedastandardi kasutuselevõttu

http://www.ap3.ee/article/2012/4/10/kriisiotsuse-hind-ii-sammas-pool-miljardit-kohnem Kriisiotsuse hind – II sammas pool miljardit kõhnem

http://uudised.err.ee/index.php?06238676 SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel: raha juurdetrükkimine on Euroopas vältimatu

Arvutage, mida praegu saaks osta kunagise keskmnise palga, 100 rubla eest. Või mõelge kuipalju maksis üheksakümnendatel 100 krooni ja palju see nüüd maksab. Vaadake, palju maksis tollal kilo kulda ja mis see nüüd maksab ning siis saate aru.

Aare Sisask
14. jaanuar

Vastused

1. Nõus, raha väärtus ei säili ajas. See pole ka raha peamine eesmärk, 0% inflatsioon ei ergutaks majanduskasvu, lihtsalt rahas ei säilitata ka pensinifonde.
2. Tore, ongi kullale asjlikku rakendust hädasti tarvis. 5% pole lihtsalt põhimõtteline kogus, läikivad kulinad on 80%.
3.Kujuta ette, et Eestis on 1 328 756 pensionäri ja nende kohta on jäänud 1 tööealine. Ükskõik kui palju raha/kulda on pensionärid kõrvale pannud ja tööealisele nõus maksma on, pole see võimeline pakkuma neile toitu, toasooja, prügivedu ja -käitlust jne.
4.Ei olegi vaja kogumispensionit ega ka kulla kogumist. Töövõimelised pavad üleval pensionäri. On jah point. Paradigma on vale.
5.Pole vahet kelle oma see kuld on, demograafilist probleemi ja pensionäride reaalse ülalpidamise vajadust see ei muuda. Kui pensionärid oma elutööna on ainult kulda keldritesse kühveldanud siis pole nad midagi teinud, et järelkasvul tekiks võimekus neid üleval pidada.
6. 3s. on vabatahtlik, ei pea seda tegema, võib kulda koguda.

Marek Kruusenvald
15. jaanuar

Lisaväärtuse loomist ei toimu

Kullas on heal juhul võimalik oma ostujõudu säilitada, vabatahliku variandina (III s), palun väga, see on ka praegu lubatud. Jah, kulla nominaalne hind on 4500% tõusnud, kuid ostujõud pole muutunud kuigivõrd. Demograafilise probleemi süvenedes tuleb pensionäridel hakata kulda sööma või sellega tuba kütma, sest pole enam tööjõulisi inimesi nende teenuste pakkumiseks. Tehnoloogiatööstus kasutab kogu kullast ~5%, seega mitte kuigi suurt osa. Juveelitööstus kasutab nt. 80%, ja siin on demograafiliste arengute mõjul langemisruumi...täitsa piisavalt. Pensionär saab ainult siis hästi elada kui töövõimeline elanikkond teda üleval peab ja seda saab töövõimeline elanikkond teha tööd tehes. Kulda investeerimine sulgeb finantsressursid keldritesse ja ei soodusta nii kuidagi kaupade ja teenuste vahetust ehk tööhõivet.

Marek Kruusenvald
14. jaanuar