Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Raul_rikk Raul
Rikk
07.01.2013

Erakondade mõju väiksemaks, kodanike ja paindlike gruppide mõju suuremaks

1. Seaduste üle peaks saama hääletada iga kodanik ise (1 mandaat).
2. Oma häält (mandaati) peaks saama delegeerida teisele isikule või ideoloogilisele grupile (erakond või ad-hoc grupp), kui ise ei oska või ei ole aega konkreetse teemaga tegeleda (teine isik saab mandaadi juurde).
3. Oma häält peaks saama delegeerida ka pikemaks perioodiks kõikides küsimustes, kui inimesel pole aega, oskusi või tahtmist ise ühiskonna asjadega tegeleda.

Raul_rikk Facebooki_uus_pilt Missing Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing Missing Missing Dsc_2605 Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Anto-2012 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Aa0314305 Missing Missing Missing Missing Aarekasemets_lse_sociology100 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Mina_2 Missing Missing Missing Missing Missing Skype_olev Missing Missing 527660_201464343295213_397442827_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aa0183157
Missing Missing Missing Yves-mart_netti Headless Missing Missing Missing Missing 38210296521 Missing Missing Missing Missing Missing Pc197583 Missing Missing Missing Missing Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastus Sander Maripuu'le

Esiteks, see ei oleks infotehnoloogiliselt keeruline. Pigem olemasoleva e-valimiste süsteemi aktiivsem kasutamine.
Teiseks, praegu teeb otsuseid 101 inimest, kelle hääli on teoreetiliselt palju lihtsam osta kui 1,3 miljoni omi.
Kolmandaks, kui inimesed saavad otsustada või otsustamist oma äranägemise järgi delegeerida, hakkab ühiskond hoolitsema vastutustundlike kodanike kasvatamise eest. Lollus ühiskonnas väheneb.

See idee ei olegi mõeldud rakendamiseks 2 kuu või 2 aasta jooksul. Küsimus on suunas - kas me jätkame infoühiskonna kontekstis põhjendamatu esindusdemokraatiaga või liigume otsedemokraatia poole.

Raul Rikk
08. jaanuar

Lisaks osalus eelarved

Nii riigi kui kohalikul tasandil võimaldaks osalus eelarvestamine muuta märkimisväärselt kodanike võimalust tegelikult muuta olemasolevat keskkonda. Sellinne konkreetsem ja tulemusele orienteeritum (eriti kohalikul tasandil) võimaldaks motiveerida kodanikkonda enam osalema (mitte ootama millal banaan suhu kukub), sest tulemus oleks õige pea näha ja käegakatsutav. Sellise praktika näiteid leiab nüüdseks maailmast küllaga.

link: en.wikipedia.org/wiki/Participatory_budgeting

Marten Kaevats
07. jaanuar

Parem süsteem siin

Täiuslikum valimiste süsteem on kirjeldatud sellel lehel:

link: www.facebook.com/pages/Parem/391121987632037

Tarmo Kaldma
07. jaanuar

Virgatsvõim

Pakun kirjeldatud võimusüsteemile omalt poolt eestikeelse nime - virgatsvõim.

ÕSi andmetel tähendab virgats erikäskjalga, kuid meile enam tuntud on vast selle sõna kasutus neurokeemias.

Neurotransmitter ehk neuromediaator ehk virgatsaine on keemiline aine, mille abil neuron (närvirakk) edastab keemilise sünapsi kaudu närviimpulsi teisele (närvi)rakule.

Sellisel puhul neuron on yksikisik, aju on yhiskond, ning virgats on delegeerimisi võimaldav süsteem kui selline, mis võimaldab ühe raku (inimese) impulsi (arvamuse) teisele yle kandumist.

link: www.piraadipartei.ee

Meelis Kaldalu
21. jaanuar

Jube keeruline

Stabiilne ühiskond ei saa toimida nii, et meil on miljon otsustajat, erakonda, gruppi ja grupeeringut, kellel kõigil on x arv hääli, keegi täpselt ei tea kust need saadi ja miks (häälte ostmine muutuks ülilihtsaks - kui mitu kodutut oleks nõus pudeli viina eest enda hääle kellelegi delegeerima). Seaduseid võtab vastu Riigikogu - nii on ja nii jääb. Ettepanekuid võiks jah lihtsamini saada teha, ja eks diskussiooni ja kaasamist võiks alati rohkem olla. Aga siin ette pandud süsteem töötaks ehk vaid kuskil lõunamaa külas, kus toit kasvab puu otsas ja rahval pole targemat teha kui kuskil lõkke ääres vaielda. Ma saan aru, et kavatsused selle idee taga on head, aga te vist ei adu kui mitu seadusemuudatust aastas ette valmistatakse ja vastu võetakse?

Sander Maripuu
07. jaanuar

Vastus Raul Rikk'ile

Vastutuse jagamine 101-lt inimeselt miljonile vaevalt et kellegi vastutustundlikkust suurendab. Pealegi on 1/101 hääl kallim, kui 1/1000000 hääl. Jah, üldiselt võib olla rohkem referendumeid ja rahva käest küsimisi jne. Aga mitte mingeid häälte delegeerimisi ad-hoc gruppidele ja kõige üle hääletamist.

Sander Maripuu
11. jaanuar

kes siis tööd teeb?

kui inimesed kogu aeg seadsute eelnõusid loevad, et hääletada, siis KES SIIS TÖÖD teeb?? Need keda poliitika ei huvita? Tegelikult riiki ei saa juhtida gallupi järgi, sest mitte üks jõud ei saa rahavst sundida tegema omavahel kooskõlas olevaid otsuseid.

Vello Tõugu
31. jaanuar