Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Annetused erakondade jaoks anonüümseks. Väldime poliitiliste otsuste ostmist.

On rumal ja silmakirjalik jutt, et keegi annetab parteile raha, kuna soovib toetada temale sobivat maailmavaadet. Miks siis paljud ärimehed toetavad mitut põhimõtteliselt erneva maailmavaadetega erakonda? Toetatakse ikkagi seda erakonda kust on oodata ka isiklikku kasu. Seetõttu tuleks leida moodus kuidas kaotada side toetuse kui rahanumbri ja annetaja kui isiku vahel. Ühe variandina näen pangasaladusega kaitstud pangakontot, kuhu soovijad teevad ülekanded viitega erakonna nimele. Kord kuus edastatakse eelneval perioodil konkreetsele erakonnale laekunud raha erakonna arvele. Nüüd aga juba ilma viideteta annetajatele. Seda võiks siis juba nimetada maailmavaate toetamiseks.
Ilmselt on ka teisi analoogseid mooduseid ja tasuks neidki arutada.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Missing Missing Missing Missing Missing Skype_olev Ristopilt_mg_3108tihe Nagu Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastuseks Markile

Kui ütled, et mõte ei ole halb, siis sa ideega oled nagu nõus. Miks sa siis vastu hääletad? Arutame ja püüame leida mooduse, mis võimalikult vähendab JOKK-skeemiga seaduste või muude otsuste ostmist. Altkäemaks on kriminaalne tegu ja sellega riskivad vähesed, samas kui erakonna toetamine on täiesti legaalne ja sellele eelnevaid kokkuleppeid on võimatu tõestada. Isegi siis, kui vähegi arukas inimene näeb selles ilmselget seost mingi seaduse vastuvõtmisega või riigihanke suunamisega. Ilmselt seda meie praeguse ellusuhtumisega juhtide puhul absoluutselt välistada ei saa, aga püüaks neid skeeme vähemalt keerulisemaks teha.

Vello Järverand
23. jaanuar

Selgitus vastuargumendile

Idee annetuste anonüümseks muutmisest on minu arust väga hea, aga mulle tundub, et selle teostus on võimatu. Kõige lihtsam on analüüsida oma ideid üritades välja mõelda skeemi kuidas iseenda ideest mööda hiilida. Kuidas mina talitaksin kui annetused oleks anonüümsed ja ma üritaksin annetuse kaudu endale mingit soodsat reguleeringut osta? Teeksin pangaülekande sellele anonüümsele kontole, saaksin mingi emissariga võib olla kuskil kohvikus kokku ja näitaksin pangaülekande dokumenti, et selline summa läks minu käest nende poole teele ja nüüd ootan neilt mingi lubaduse täitmist. Seega andsingi vastuhääle, sest hea idee läheb lihtsalt raisku. Mina näen ainult ühte võimalust muuta rahastamine neutraalseks ja see on 100% riigieelrveline rahastamine ning seejuures reklaami/valimiskulude lae kehtestamine mitte kulude vaid kasutatud reklaamimahu ja metoodikate turuväärtuse järgi. Küsimusena jääb sel juhul õhku tasakaalu leidmine väikeste ja suurte, uute ja vanade vahel.

Mark Muru
28. jaanuar

Ei toimi

Mõte ei ole halb kuid praktikas see ei saa toimida. A teatab B'le, et sellise otsuse eest kannab ta sellisel kuupäeval üle summa X. B kontrollib kontojäägi muutust ja teeb loogilise järelduse kas A kandis summa üle või mitte. Väikeste annetuste puhul see võib toimida kuid suurte puhul kindlasti mitte. Praktikas saaks ta toimida siis kui näiteks rahad kantaks esmalt kuskile riigikassasse ja sealt kantaks summeerituna kogu raha üle aasta või poolaasta kaupa, kuid ka siis eristuvad suurannetajad ikkagi.

Mark Muru
14. jaanuar