Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Mõned mõtted valimissüsteemi teemadel.

1. Kindlasti tuleks ära kaotada kompensatsioonimandaadi võimalus - see viib riigikokku esindajad, keda kodanikud ei ole sinna valinud (broilerid). Samuti tuleks üle vaadata erakondade ja üksikkandidaatide valimiste alused - ei ole normaalne kui mitme tuhande häälega üksikkandidaat jääb riigikogust välja ning samas mõnekümne häälega erakondlik broiler pääseb riigikokku. Tuleks kokku viia proportsionaalse - ja majoritaarse süsteemi parimad võimalused, et rahva tegelik tahe pääseks parimal viisil esile.

2. Presidendi otsevalimine. Kodanikud tahavad ise otsustada kes on nende president. Ainult nii on võimalik leida riigile esindaja kellel on rahva usaldus ja toetus ning kes ilmselt oma otsustes (seaduste väljakuulutamine) ja tegevustes mõtleb rohkem tavakodanikele kuna on neilt saanud otsemandaadi.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Passipilt Missing Missing Missing Il_fullxfull.340947046 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Missing Missing Eugen_veges_naermas Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Portree___delfist Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt028 Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Jaak_haud Missing Missing Missing 38525_423999983933_1630783_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Rainern%c3%a4gu Missing Missing 38210296521 Missing Missing Dsc_0299
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Meie valimisseadus ei ole kindlasti maailma halvim.

Seadusel on aga puuduseid ja seadus tuleb paremaks teha.Kärt teab kindlasti,et erakondade sisevalimised on pelgalt valimiste mängimine. Kampaaniat pole,lihtliikmed saavad “valida”ainult tuntud nägusid.Mitmetes parteides paneb ladvik kandidaadid ainult oma suva järgi ritta.Määravaks kriteeriumiks on kuuletumine partei ladvikule. Õnneks ringkonnamandaatide jaotamisel sedamoodi sehkendatud nimekiri ei loe.See loeb aga kompensatsioonimandaatide jaotamisel. Kompensatsioonimandaadid on suurim petukaup.Eelmistel valimistel oli nende osatähtsus tõesti viiendik,aga see on olnud ja võib edaspidigi suurem tulla.Süsteem pole kompenseeriv,vaid premeeriv ja ilmselgelt kartelliparteide poole kaldu.
Minu teada Saksamaal alustatakse mandaatide jaotamist väiksematest parteidest,meil aga suurematest.Mul on ettepanek jaotada kõik mandaadid ringkondades,tehes juurde kolmanda vooru,kus arvestatakse ka üleriigiliselt kogutud hääli.Lähemalt vt.link

link: www.rahvakogu.ee/ideas/677-mandaatide-jaotamine-ringkondades-ettepaneku-selgitus

Toivo Kalmo
15. jaanuar

KOV ja venelased

Vastavalt põhiseadusele on Eesti Vabariik loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel tagamaks Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas ja hääleõiguslik on Eesti kodanik, kes on saanud kaheksateist aastat vanaks.

Teadmata põhjusel on aga kohaliku omavalitsuse valimisel hääleõigus antud ka mitte-kodanikele. Narvas, Maardus, Kohtla-Järvel, Jõhvis jm on võimul venelased.

Eesti pealinnas, Tallinnas on juba üle kümne aasta võimul Venemaa mõjuagent - Edgar Savisaar.

Käesolev initsiatiiv tähendab Eestimaa venelaste käest tagasi võtmist: kohaliku omavalitsuse valimise seaduse kooskõlla viimist põhiseaduse ja keeleseadusega - mitte-kodanikelt hääleõiguse ära võtmist.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1103-kohalike-omavalitsuste-valimise-kord-pohiseadusega-kooskolla-haal-kodanikele

Kalev-Andres Rebane
21. jaanuar

Riigikogu valimisseadus pole nii halb nagu tundub

Piirkonnas nihkub valitute nimekirja etteotsa rohkem hääli saanud erakonna kandidaat. Piirkonnas kasutamata jäänud erakonna hääled liiguvad erakonna üldisesse potti ja nende põhjal saavad riigikokku erakonna üldnimekirja alusel esitatud kandidaadid. Erakonnal peab olema võimalus oma sisevalimistel ette nihutada need erakonnakaaslased, keda peetakse vääriliseks Eesti elu kujundamisel kaasa rääkima

k ä r t Kuks
07. jaanuar

Mitu ettepanekut

Esiteks, jällegi on esitatud mitu ettepanekut ühes. Saan aru, et on lihtsam, aga eraldage oma ettepanekud konkreetseteks ettepanekuteks ja esitage need eraldi. Teiseks - kuigi ma isiklikult kompensatsioonimandaati sellisel kujul ei toeta, siis praegu puudub võimalus ilma häälteta või paarikümne häälega Riigikokku valituks osutuda, samuti on aasta-aastalt langenud kompensatsioonimandaadiga Riigikokku pääsenute arv (2011. aastal 19 inimest), nendest vähim hääli sai Kalev Kallo (KE, 308 häält), veel vaid üks alla 500 hääle (Kalev Lillo, RE :D ), veel 7 inimest alla 1000 hääle ja ülejäänud 10 inimest kuni 2016 häält.

Sander Maripuu
07. jaanuar