Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Ursi
Joost
14.01.2013

Eesti elu korrastamiseks on vaja püstitada kõigis eluvaldkondades eesmärgid.

Kuna väikeriigi ressursid on piiratud, peaks olema olemasoleva kasutamise efektiivsus tagatud. Selleks tuleks püstitada eesmärgid, kuhu pürgida ja siis hakata otsima teid ja raha nende eesmärkide saavutamiseks. Suuremate riikide kogemus ei vii meid sihile, kuigi võib anda ideid ja mõtteid. Tuleb koguda ideid ka rahva hulgast, sest kuldseid päid meil leidub veel küll. Kui tervishoius liiguvad suured rahad, kuid sellest siiski ei piisa, siis tuleb leida vead süsteemis, need parandada jne. Patsiendina näen piisavalt raiskamist, sest süsteem ei tööta. Samas on meil puudu oskustöölisi ja spetsialiste. haridussüsteem töötab täisauruga, kuid millegipärast need noored, kes sealt tulevad ei leia tööd. Tuleb välja, et nende väljaõpe ei lange kokku tegeliku elu vajadustega. Nende kahe muutuja sidumine ei tohiks olla ju ületamatu.
Enne kooli- ja haiglavõrgu kallale minekut on vaja ära teha haldusreform. Ilmselge, et ühest küljest ei suuda riik üleval pidada nii palju omavalitsusi ja teisest küljest pole need omavalitsused ka elujõulised. teisest küljest on vaja see süsteem kiiremas korras toimima saada, kuid elu tuleb ka uuesti Tallinnast välja tuua. Toimub küll linnastumine igas maailma nurgas, aga seda tuleb siiski pidurdada. Ka see on lõpuks ju julgeolekuküsimus.
Kui eesmärgid on seatud, alles siis saab asuda seadustega protsesse suunama ja maskusüsteemiga juhtima. Ära tuleb lõpetada elu politiseerimine, sest see ei vii kuhugi mujale kui kraavi.
Kiiremas korras tuleb Läti eeskujul moodustada fond, kust elatiseta jäänud lapsed ja nende emad saaksid toetust - laste kasvatamisest tähtsamat ülesannet ei ole olemas. Kui meie lapsed saavad kaasa hea hariduse ja täis kõhu, saab Eestigi rikkamaks.
Tuleb ära lõpetada ressursi killustamine meditsiini ja sotsiaalsüsteemi vahel. Nii kaob raha auru ja vile peale, kuid inimestele elutähtsaid teenuseid ei suuda riik enam rahastada. Lõpuks peaksime jõudma sinna, et riik teenib inimest, aga mitte vastupidi.
Ja muidugi tuleks seada tõesti kõigile nõunikele nii ministeeriumides, kui firmades sisse ealine piirang alates 35 eluaastast ja erialane kompetents vähemasti magistrikraadi tasemel. Riigi rahandus on korras, eesmärk jõuda Euroopa Liitu ja võtta kasutusele euro on täidetud. Nüüd peaks olema järgmine eesmärk muuta Eesti oma kodanikele heaks elupaigaks.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Haldusreform pole kristallunistus.

Üks suur põhjus,miks kohtadel kõik viltu veab,on parteiline juhtimine kaugelt ja kõrgelt.Kui lõpetada üleriigiliste parteide kohalikku ellu sekkumine,siis saavad vallad ise otsustada,mida teha koos ja mida eraldi.Kas on otstarbekam liituda või arendada mitme valla ühistegevust.Vt. ka link.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1111-kohalikku-elu-peavad-juhtima-kohalikud-inimesed

Toivo Kalmo
28. jaanuar