Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Kaarel
Laak
14.01.2013

Tasuta riiklikud ekspordijuhid!

Heaolu tuleb majandusest ja Eestis tähendab majandus suuresti eksporti. Meil on väga palju ettevõtteid, kes on kasumlikud ning omavad ekspordipotensiaali, kuid ometi ei ekspordi nad mitte protsentigi oma toodangust. Ekspordijuht aga on teadupärast kõrgelt kvalifitseeritud töötaja, kes tahab saada ka vastavat palka ning ma usun, et nii mõnigi väike või mitte nii väike ettevõtte ei julge omale sellist töötajat lubada. Kui Eesti turust piisab, et ära elada, siis nagu pole välisturule ka väga suurt tungi. Samas nagu tahaks, aga puudub kogemus ja ei julge riskida.
Vot siinkohal olekski tõukavaks jõuks riiklik tasuta ekspordijuht, kes aitab konkreetse ettevõtte välisturgudele. Ta töötab ettevõtte juures paar aaastat (või nii kaua kui vaja). Tulemuseks peaks olema ettevõtte iseseisev ekspordivõime. Palka saab ta Eesti vabariigilt, seega on ettevõttel endal oluliselt suurem kindlustunne ja julgus võtta sihikule välisturud. Ma usun, et sellest võimalusest haaraks kinni nii mõnigi ettevõte.
Loomulikult oleks selline abi mõeldav vaid ettevõtetele, kel reaalselt ka ekspordipotensiaal, kuna selge on see, et Kihnu rahvusmustriga käpikuid ei maksa Jaapanisse saata (samas mine sa tea?). Küll aga on meil palju muud, mida sinna saata, kuid mis ettevõtete ekspordikogemuse puudumise tõttu sinna ei jõua.
Juurde võiks veel lisada nüansi, et ettevõtte peab olema 100% Eesti ettevõte ja peab selleks jääma ka veel vähemalt teatud aastateks (kümneks ehk?), et kasu ikka riigieelarvesse ka jõuaks.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Osaliselt nõus ekspordijuhtide ametisse võtmisega

Nõus, aga ekspordijuht võib korraga olla seotud ka mitme ettevõttega.

Ma ei näe vajadust siduda sellist riiklikult tasustatud spetsialisti korraga vaid ühe ettevõttega.
Probleem oleks vast vaid siis, kui ettevõtjad ei taha lasta enda ettevõtte infole ligi inimest, kes aitab ka konkurenti.

Samas, kui ettevõte maksaks ise kasvõi osaliselt sellise spetsialisti palga, siis võiks too olla korraga ka vaid ühe ettevõtte juures.

Iseasi, kuidas eksporti juhtida. Kui Eestis kohapeal olles, siis võib isikuid olla rohkem.

Kui välismaale tuitvustama minna, siis pigem mõni nn juht (miks mitte siis president ise ;)), kes sõidab ettevõtjatega kaasa, lisaks tõlgid jmt. Selline süsteem on tegelikult ju olemaski.

Kai Kaarna
15. jaanuar