Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Jaan
Jüring
15.01.2013

Tõsta tunduvalt vanaduspensioni, mille keskmine suurus oleks vähemalt 50% keskmisest töötasust. Pensioni arvestada 2 korda aastas arvestades infatsiooni.

Pensionitõusu katteks vähendada eripensione ja riigikogu liikmete pensione. Miks nemad peavad saama suuremat pensioni, sest nende töötasud ja palgad nind muud soodustused peaksid neile tagama vanaduses vastava kokkuhoiu, millest nautida vanaduspõlve. Vajadusel, vastavate arvestuste alusel kasvõi tõsta sotsmaksu.

Bunny1 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Osaliselt nõus: nn solidaarsuspension siduda miinimumpalgaga

Keskmise vanaduspensioni sidumine keskmise töötasuga ei tundu mõistlik. Minu meelest vähemalt mitte.

Minu meelest oleks kõige vähem kulukam muudatus siduda pensionid miinimumpalgaga. Siis ei pea iga muudatuse puhul reegleid muutma.
Niipea kui tõuseb miinimumpalk, nii tõusevad ka kõik pensionid.
Iseenesest oleks ideaalne, kui minimaalne vanaduspension oleks võrdne miinimumpalgaga.
Samas on pensionäridel eeliseid osade (nt miinimumpalga eest töötavate) lapsevanemate ees. Selles osas võiks aidata vanemaPALK (mille vanem saab kätte last kasvatades, mitte pensionieas).

Kai Kaarna
15. jaanuar

EU ühtne pensioni süsteem

Kogu euroliidus peaksid olema ühesuurused pensionid sõltuvalt liigist kuid sõltumata riigist. Ühtne kohtlemine kõigile EU pensionäridele.

Urmas Sillaots
21. jaanuar

Katrin Jaanson

Kõigepealt peaks valitsus vastu võtma Sotsiaalharta, kus nõutakse, et alampalk ja pension peavad võimaldama elamiskulude katmist. Miks me võtame Euroopast üle kõik meie kulutusi tõstvad projektid, aga inimeste sissetulekute suhtes ei ole meil peale üliliberaalse turumajanduse midagi? Kulutuste tõusu kartvatele - kui me kaotame kohtunike, riigikogulaste jt. ülikõrged pensionid, siis saame teistelegi võimaldada normaalset pensioni. Alampalgaga tuleb siduda kõrgete valitsusametnike ja riigikogulaste palk (näiteks Soomes on sellekes kolmekordne alampalk), küll siis seegi ümber vaadataks.

Katrin Jaanson
16. jaanuar

Arvutage ise...

... kui k6rgeks peaks minema sotsmaks, et tagada teie soovitud 50% keskmisest palgast. Selline maks summutaks igasuguse majanduskasvu ja peletaks Eestist igasuguse ettev6tluse. Kas seda Te t6esti soovite?

Neeme Danziger
15. jaanuar

või kui kõrge peaks olema pensioniõiguse iga

Madala pensioni peamine põhjus on pensionimaksjate väike arv võrreldes pensionäridega.
Selleks, et tagada õiglane pension peaks hoopis loobuma üldse riiklikust pensionist ja asendama selle süsteemiga kus iga eakas leiab endale ise pensionimaksja. Tavaliselt on nendeks inimesteks eaka enda lapsed, kes maksavad vabatahtlikult oma emale ja isale pensioni, eeldusel, et riik ei kogu vastavat maksu.

Marek Mä„gi
18. jaanuar