Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Vello
Paas
15.01.2013

Alkoholi müügi piirangust.

Teen ettepaneku hakata alkoholi ja tubakatoodete müüki teostama ID kaarti kasutades. Seda kasutatakse juba mõnedes kaubandusettevõtetes kaubandusketi kliendi tuvastamisel. Selle eelised oleks järgmised:
1. Ei ole võimalik kassast läbi lüüa ealise piirangu tõttu teatud vanusegrupile müügikeeldu omavat kaupa.
2. Saab kergendada müüjate vastutust ealisuse kontrollil.
3. Annab võimaluse isikuile, kes on alkoholijoobes teistele ohtlikud ja/või on alkoholi pruukimise tõttu tekitanud teistele inimestele ohtlikke vigastusi või suurt majanduslikku kahju, seada alkoholi müügil piiranguid.

Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing
Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Alko piiramine

Piirata otsustavalt alkoholi kättesaadavust (vähendada müügikohti ja aegu). Muud abinõud (natuke kellaaega, eraldi ala poes, reklaami piiramine) pole kindlasti mõjuvad. Aktsiisi vajalik laekumine ja sellest haigekassa rahastamise vajadus pole veenev, sest piltlikult joodik joob end haigeks ja siis saab haigekassalt raviks nii oma raha tagasi kui ka tervete elukommetega inimeste makstud raha , aga inimene ei ole enam päris töövõimeline. Kas poleks parem, kui inimesed oleks kauem terved ja töövõimelised ning maksaksid rohkem tulu- ja käibemaksu-sellest saaksid vajalikku tuge nii kultuur, kunst jt. valdkonnad.

Rein Tõnnemaa
18. jaanuar

Lisaargument

Kui tuvastada personaalne alkoholi ja tubakatoodete müük, oleks võimalik siduda seda sotsiaalmaksuga. Kuna mürke tarbiv inimene vajab ilmselgelt ka rohkem arstiabi, siis võiks ka tervishoidu rohkem panustada. See ei pea olema suur protsent, aga mingi erisus normaalsemate eluharjumustega inimestega võiks ju olla.
Kui tööandja maksab praegu 33% sotsmaksu Sinu eest, siis teatud meelemürkide ostu limiidi ületamisel läheb sinu palgast veel nt 1% maha ja see raha rändaks otse haigekassasse. Samas näiteks inimesed, kes eriti meelemürke ei tarbi, saavad selle võrra väikese maksusoodustuse. Aga see on lihtsalt väike mõttekäik...

Kaarel Laak
16. jaanuar

Vastus lisaargumendile

Selline mõttearendus on täiesti huvitav. Ma ütleks, et hea, kuid kas siis ei muutu ühiskond liiga jälgitavaks?

Vello Paas
16. jaanuar