Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

120608_profiilipilt Riina
Vällo
15.01.2013

Kandidaatide nimekirjad triibuliseks!

Me vajame hädasti rohkem naisi poliitikasse – nagu ka tippjuhtide sekka nii äris kui avalikus sektoris. Meil on KARJUV VAJADUS mõjukate naiste järele!

Naisi, kelles on olemas potentsiaal selliseks saada, on meie ühiskonnas jalaga segada, aga nad on varjus. Nad teevad kohusetundlikult oma võimetele ja haridusele mitteväärilist igapäevatööd. Nende potentsiaal jääb elu jooksul välja arendamata. Ühiskonnale on see selgelt mahavisatud raha: milleks kõrgharida 70% naisi, kui see 70% hiljem ühiskonnale tunduvalt vähem tagasi annab?

Selleks, et inimesest kasvaks hea poliitik, peavad olema täidetud vähemalt kaks algeeldust: 1) see inimene peab olema tark; 2) see inimene peab olema eetiline. Meie ühiskonnas ikka veel visalt püsivat stereotüüpi, et naine on loll, ei kinnita paraku ei geneetika ega eespool mainitud haridusstatistika ega ka mitte tavalise inimese igapäevavaatlus ja kogemus. Aga naine on eetilisem! Sellele viitab otseselt kas või naisvangide osakaal meie (ja kogu maailma) kinnimajades. Seda kinnitab ajalugu: naised ei ole nagu eriti kippunud sõjakirvest haarama… Kas ka see on lihtsalt üks uus, minu isiklik stereotüüp, mis mind kammitseb?

Ma julgen siinkohal visata kinda: kui naisi oleks Eesti tipp-poliitikas sama palju kui mehi, oleks kogu Silvergate olnud olemata ja meil poleks täna üldse põhjust siin diskuteerida. Eks vaielge vastu! Aga üks on igatahes kindel: naistel on täpselt sama vähe olnud võimalust demonstreerida oma ebaeetilisust, kui vähe neil on olnud võimalust demonstreerida oma tarkust.

Naised ei trügi. Mehed trügivad. Sellepärast ongi mehed pildil, naised aga tagasihoidliku kontorilaua taga ja pliidi ääres. Poliitika on VÕIMUVÕITLUS. Naistele ei ole omane võimu eest võidelda. Meestele on. Ja ometi me vajame hädasti võimu juurde inimesi, kes ei oleks seal võimuihast. Me vajame täielikku paradigma muutust, mis lennutaks ajalukku arusaama, et poliitika on räpane. Me vajame sellist paradigma muutust, et ülikoolides ei defineeritaks poliitikateadust enam kui teadust, mis uurib võimusuhteid, vaid kui teadust, mis uurib MAAILMA PAREMAKS MUUTMISE MEHHANISME.

Selleks vajame hädasti võimu juurde rohkem hoolivama, empaatilisema, alalhoidlikuma alge esindajaid – naisi. Kuna nad ise ei trügi, siis tuleb neid sundida – triibuliste nimekirjadega.

Aa0183157 Avo Img_3471-must_kaja Foto_padova_padova_europeade_2012_05_35 Facebook Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Missing Missing Mina_10dd Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Koala Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

hääletan vastu

Juhtiv positsioonil peaksid olema inimesed, kes on juhtimiseks võimelised. Kui inimene on võimeline juhtima, on ta ka võimeline soovitud positsioonile saama.

Pealegi ei lahendaks see midagi. Nii naised kui mehed on läbisegi eetilised/ebaeetilised.

Krister Viirsaar
15. jaanuar

Toetan naiste suuremat esindatust,kuid

seda ei tohi saavutad parteide suletud nimekirjade abil.Naiselik mõtlemine on väga viljakas.Samas on selles elutervet konservatismi.Neis on ka empaatiat, mis aitab poliitkas rohkem ühiskonna erinevate osade huvidega arvestada.Esitatud ettepanek toetub aga suletud parteiliste nimekirjade põhimõttele.See on kahjulik põhimõte,mis põlistab omaksupüüdlike karjeristide positsiooni.Praeguses poliitikas on palju põhimõttelagedaid karjeristlikke naisi,kes ka ühest parteist teise hüppavad, peaasi,et soe koht alles jääks.Arvan,et ideerikaste ausate naiste poliitikasse jõudmiseks peaksid naisvalijad neid rohkem usaldama ning naiskandidaadid peaksid selgemini välja ütlema,mis praeguses poliitikas parandamist vajab.Peale perepoliitka on ühiskonnakorralduses paljusid asju, mida muuta tuleks.Naiskandidaadid on aga sellest siiamaani vähe rääkinud.

Toivo Kalmo
16. jaanuar