Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Valimistel saadud mandaadi kasutamata jätmisel kaob kandideerimisõigus.

Kodanikustaatus annab õiguse valida ja olla valitud. Seda õigust ka kasutatakse. Paraku ei kasuta suur osa kohalike omavalitsuste ja/või riigikogu valimistel mandaadi saanud kodanikest oma mandaati ning loovutavad selle oma valimisnimekirja või erakonna liikmele.
Kui seesugusel mandaadi priitahtlikul loovutamisel ei ole kodaniku tervisest, elukohavahetusest, asumisest kohaliku omavalitsuse valitsusse või vabariigi valitsuse ametitesse vmt tingitud põhjust, kaotab kodanik selles omavalitsuses järgmistel mistahes valimistel kandideerimisõiguse (või kui kodanik ei ole kahel järjestikusel valimisel saadud mandaati isiklikult kasutanud, kaotab ta õiguse järgmistel valimistel kandideerida). Asudes kasutama oma mandaati, peab mandaadi saanu oma mandaati kasutama ka vähemalt 2/3 perioodi ulatuses.
See võiks luua olukorra, et nimekirjade koostajad ei peta valimistel osalevaid/hääletavaid kodanikke nn peibutuspartidega ning annavad rohelise tee tegelikule valimisolukorrale, milles kodanik saab valida just neid, kes ka reaalselt on valmis asuma seadusandlike kogude liikmeteks.
Kui midagi seesugust meie seadusandluses ka ei juhtu ja ei muutu, tuleks tagada kandideerinu kohustus kodanikele avalikult selgitada, millised on mandaadist loobumise põhjendused (miks mitte ei võiks kandideerija enne kandideerima asumist kinnitada, et valituks osutudes asub ta täitma mandaadiga seotud kohustusi). Miks peaks kodanik raiskama oma häält (laskma end lollitada) peibutuspartidel ja sellega lörtsima oma kodanikuõigust!?

200307_5727813797_7209_n Nologo Aa0183157 Missing Imgp0354 Missing Missing Missing Missing Ott_profiil Missing Missing Missing Alari_synna_profiil_v%c3%a4ike_mv_yp Missing Missing Missing Il_fullxfull.340947046 Missing Missing Missing Missing 39107090296 Mati Missing Missing Missing Missing Urmas_arum%c3%a4e7 Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Yves-mart_netti Missing Missing Marektamm-5 Missing Liivad%c3%bc%c3%bcnid Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Aivar %c3%9cllar-metsand-150x150 Missing Mina_10dd Missing Missing Missing Missing Photo Olavicv Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 2467012 Missing Missing 3e607c4 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing A1474685_copy Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Pilt028 Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Jaak_haud Missing Passipilt_eero_rang 12231033_kmwre2 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing 38525_423999983933_1630783_n Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Img_1227 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Dsc_0299 Missing
A62e1066272807ba0c679df32ca7eeb7 Rainern%c3%a4gu Missing Imgp0026 Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Üldjuhul olen nõus, aga...

... peab kindlasti täpsustama, mis tingimustel on siiski õigus oma kohast loobuda. Siia alla võiks käia näiteks veel KOVist Riigikokku liikumine, Riigikogust EL Parlamenti liikumine, ministriks või muule määratavale ametikohale liikumine (riigikohtunik, -kontrolör, ombudsman, jne).

Sander Maripuu
07. jaanuar

KOV ja venelased

Vastavalt põhiseadusele on Eesti Vabariik loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel tagamaks Eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade. Kõrgeima riigivõimu kandja on rahvas ja hääleõiguslik on Eesti kodanik, kes on saanud kaheksateist aastat vanaks.

Teadmata põhjusel on aga kohaliku omavalitsuse valimisel hääleõigus antud ka mitte-kodanikele. Narvas, Maardus, Kohtla-Järvel, Jõhvis jm on võimul venelased.

Eesti pealinnas, Tallinnas on juba üle kümne aasta võimul Venemaa mõjuagent - Edgar Savisaar.

Käesolev initsiatiiv tähendab Eestimaa venelaste käest tagasi võtmist: kohaliku omavalitsuse valimise seaduse kooskõlla viimist põhiseaduse ja keeleseadusega - mitte-kodanikelt hääleõiguse ära võtmist.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/1103-kohalike-omavalitsuste-valimise-kord-pohiseadusega-kooskolla-haal-kodanikele

Kalev-Andres Rebane
21. jaanuar

Oleksin ka ise selle ettepaneku teinud

Nõustun nii ettepaneku tegija kui eelmise kommetaari autoriga. Tingimused tuleb selgelt lahti kirjutada. Arvestatav saab olla põhjus, mis on tekkinud pärast kandideerima nõustumist. Kui inimene on juba riigikogu liige ja ei kavatsegi sellest loobuda, siis ei tohiks ka kandideerida. Kui alles hiljem kandideerib riigikokku ja osutub valituks, siis minu poolest oleks see aktsepteeritav. Riigikogu oli antud juhul vaid üks näide, kehtib kõigi variantide puhul, mida eelnev kommentaator mainis.

Aet Kiisla
07. jaanuar

toetan osaliselt

See piirang peaks kehtima Riigikogu valimiste kohta. Tuntud inimeste puudumine kohalike valmiste nimekirjadest paneks kindlast irahva apahndama, et miks ma ei sa valida kedagi ,kes on mulle tuttav!

Vello Tõugu
31. jaanuar