Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Vello
Paas
16.01.2013

Poliitiku staatus peaks olema analoogne sõjaväe hirearhiaga.

Idee on selles, et riiki juhtima ja suuri otsuseid vastu võtma pääseksid ainult kogenud poliitikud (kindralid). Selle tasemeni jõudmine võiks toimuda sarnaselt sõjaväega, kus tuleb läbida tõsine hirearhia kadalipp.Sõjaväes ei saa keegi peale sõjakooli (kõrgkooli) lõppu kohe kindraliks. isegi adjudant ei saa otse kindraliks. Meie riigi poliitikas on selline tõus (jaoülemast otse kindralitoorikuks) täiesti võimalik isegi juhul, kui puudub erialane ettevalmistus. Millegi pärast seostatakse sellist tõusu demokraatiaga?
Ettepanek oleks, et madalamatel astmetel oleks piisav aeg töötatud kogemusi omandades ja alles selle aja möödudes tekib võimalus (saad loa) kandideerida rahvast juhtima.

Fotod_061 Missing Missing Missing
Aa0183157 Missing Missing Missing Missing Marektamm-5 Missing Missing Missing Maikel_msn_49 Vello Missing Missing Missing Missing Missing Missing Rr_mini
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Vastus hr. Rein Rauale

Võibolla ma ei ole valinud sobivat võrdlust. Minu mõte oli sellele suunatud, et eelneva tööga erinevates ametites pikema aja jooksul koguksid tulevased otsuseid vastu võtta soovivad poliitikud piisavalt kogemusi ja vanust. See tähendab, et peale ealise piirangu oleks veel harituse ja kogemuse nõue täidetud. Samas ka vastav sobivuse test sooritatud. Alles seejärel tekib õigus kandideerida riigikokku või valitsuse etteotsa.

Vello Paas
18. jaanuar

Kogemust oleks jah vaja, kuid kuidas seda rakendada?

Teie ettepaneku rakendamine on minu meelest probleemne.
Missuguseid alamaid astmeid te mõtlete riigi juhtimisele?
KOV, erafirma, sõjavägi, riigifirma, ...?
Missugune on see poliitiku ALAMASTE?

Seersandi, kapteni, leitnandi jmt vasted paluks välja tuua!

Kai Kaarna
16. jaanuar

Vastan pooltargumendile

Kahjuks ma ei ole asjatundja antud alal, kui minu arusaamist pidi võiks need alamastmed saada/täita töötamisega riigiasutuses või ka erafirmas ametnikuna, siis juhina, siis osaleda täiendavalt nõukogudes ja juhatustes, ka parteifunktsionärina. Kokku peaks saama seda staazi vähemalt 15 aastat ja seejärel oleks võimalik kandideerida riigikokku või ministeeriumi, ministriks ehk peale mõneaastast tööd ministeeriumis.
Selline on minu - lihtsa maainimese arvamus.
Tänan küsimast! Ehk oli abi?

Vello Paas
16. jaanuar

Pigem on juba praegu nii

Pigem on olukord just praegu selline, et tee võimu juurde kuuub läbi nn broileri trajektoori, mille kestel omandatakse kogemused, kuidas partei pealiinile alluda, pugeda, võib-olla ka endaga samal tasandil olevatest kolleegitest üle sõita. Poliitika ei tohi sarnaneda sõjaväele, kus käsuliin käib ülevalt alla, edasijõudmine peaks tuginema isiklikule andele ning ideede rohkusele.

Rein Raud
18. jaanuar

Vaja ei ole poiitilise sahkerdamise kogemust.

Saadikul peab olema mõni mittepolitiline elukutse,mis annab talle leiba ka siis kui ta enam saadik ei ole.Siis ei hoia saadik kramlikult oma poliitilisest toolist kinni,vaid teeb otsuseid oma südametunnistuse ja maailmavaate järgi.Meie nn. poliitkindralitel maailmavaadet ei ole.Kartellipartedel on maailmavaade ainult nime poolest.Otsused ei lähtu partei progrmmist,vaid sellest kuidas omasid jopesid võimalikult rohkem ja kauem ühiskonna palgal pidada.

Toivo Kalmo
16. jaanuar