Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Mina Margus
Räst
17.01.2013

Kas riigikogu ja valitsuse liikmete palgaküsimust saaks panna rahvahääletusele?

Istuv riigikogu ju teadupärast ise oma palkadega ei tegele kuna see on kokkulepitud ja nii meie riik toimib, ning selles on oma iva olemas, kuid mulle jääb siiski arusaamatuks nende poliitikute kes hetkel moodustavad riigikogu ja valitsuse, suutmatus küsida nõu rahvalt.

Kas antud küsimuses pole seaduslikku võimalust panna küsimus rahvahääletusele ja kui see ei ole võimalik siis saaks ju seadust muuta nii et rahval see võimalus antakse.
Teine küsimus on riigikogu liikmete kuluhüvitised, mida neil antud olukorras vaja ei lähe nende ülikõrge palga juures. mina kui mul selline võim oleks vähendaksin riigikogu palku kuni 1500.€ ja see on suhteliselt helge arvestades meie hetkelist majandusliku olukorda, ja kuluhüvitisi ei maksaks ma üldse. See raha mis üle jääb riigikogu palkadest ja kuluhüvitistest võiks laiali jadada Eestimaa paljulapseliste perede vahel kellel on 3. võii enam last proportsionaalselt vastavalt laste arvule. Näiteks: 3. lapseline perekond saaks 100 € lapsetoetusele juurde. 4-5 lapselised pered saaksid 150 € lisaks ja ja 6 ja enamalapselised pered 350 € lisaks lastetoetusele. Selline väikene rahade ümberjagamine oleks igati kohane arvestades töö ja kvaliteedi suhet mida meie riigikogu meile pakub.

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Kass_ja_mnp_x Missing Skype_olev 13853_100959249931921_3114382_n Ristopilt_mg_3108tihe Missing Jaak_haud Mina Mina_ise Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing Missing Missing Jaanus_nurmoja_2012_ruut
Missing Rainern%c3%a4gu Missing Missing Missing Missing Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Kui rahvahääletusele, siis...

kogu avaliku sektori palgapoliitika.
Olen jätkuvalt seda meelt, et eraldi riigijuhtide ja riigikogulaste palkadega tegelemise asemel tuleks kehtestada üldine palgasüsteem kogu avalikule sektorile, sealhulgas riigijuhidele ja Rkl-le. Olen sellekohase ettepaneku juba teinud ka. Milleks püüda ühes katlas erinevaid suppe keeta? Kui teha rahvahääletus, siis juba suure süsteemi üle, kus hääletamisel ei oleks mingid etteantud palganumbrid (à la 1500 eurot) või "suurendame-vähendame", vaid suhtarvud miinimumpalga suhtes (nt peaministri maksimum - 8 miinimumpalka) ehk teisisõnu proportsioonid.

link: jaanus.nurmoja.net.ee/?p=586

Jaanus Nurmoja
17. jaanuar

Teoreetiliselt võibolla saaks,

aga referendum pole selle otsustamiseks õige koht.Riigikogu töö spetsiifikat tundmata ei oska inimesed küsimust otsustada.Paljud saadikud ei mõtle oma peaga,vaid järgivad pimesi parteiladviku käske.Sellistele ei tohiks üldse palka maksta.Nii aga ei tohi jääda.Me tahame ju,et kunagi tuleks Parlament,kellele üle eesti rahvas uhkust tunneb.Me ei taha ju ometi selle liikmeid näljapajukil hoida.Samas ei ole õige,et nad oma palga suuruse ise otsustaksid.Arvan,et seda peaks tegema sõltumatute spetsialistide kogu,kuhu kuuluksid asjatundlikud majandus- ja riigiteadlased,politoloogid jne.

Toivo Kalmo
17. jaanuar

Rahvas ja arvamus Riigikogust

Olenemata laiast arvamusest koosneb Riigikogu ekspertidest. Peale siin väljatoodud põhitegevuse, "istumise", tegelevad nad ka veel seadusloomega, Eesti esindamisega, valijatega kohtumisega ja mitmete muude tegevustega. Ma kardan, et RK ja valitsuse palgaküsimus panna rahvahääletusele on halb mõte kuna osa rahva arvamus on - mida vähem, seda parem.

Rainer Lusmägi
18. jaanuar