Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Ott_profiil Ott
Köstner
17.01.2013

Igal valijal kaks häält - üks poolt ja teine vastu hääletamiseks

Aitaks tõsta valimisaktiivsust. Paljud argumenteerivad oma valimata jätmist sellega, et pole kellegi POOLT hääletada. Kahe häälega süsteemis saaksid need inimesed väljendada vähemalt oma tahet nende isikute suhtes, keda ei soovita Riigikogus näha.

Laiendaks samuti ka kõigi valijate tahte avaldamise skaalat. Minu hinnangul annaks selline süsteem parema Riigikogu koosseisu.

Võib kasutada ka omavalitsuste valimistel.

Missing Ott_profiil Missing Eugen_veges_naermas Missing Missing Missing Missing Missing Facebook Missing Koala Missing Missing Jaak_haud Missing Mina Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vallamajas_10.09.2010_006 Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing
Missing Vello Fotod_061 Missing Missing Missing Rr_mini Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Annab statistiliselt kõige õigema tulemuse

Kõige tähtsam, mida see süsteem annab - ta sunnib erakondi mitte leppima vaid OMA valijaskonnaga, vaid nad peavad võimule saamiseks saama kätte OMA poolthääled ja samal ajal olema olnud nii vastuvõetavad ka teistele, et nende vastu ei hääletata. See on kõige õiglasem süsteem, kuid kindlasti tuleb välistada manipulatsioonivõimalus kas ainult POOLT või ainult VASTU häälega. Kasutama peab sel juhul ikka mõlemat võimalust korraga

Indrek Sabul
17. jaanuar

Vastuseks Rein Rauale

Ma ei nõustu sellega, et minu pakutud süsteem tooks võimule selgete seisukohtadeta inimsesd. Pigem vähendaks see populismi ja ärapanemist. Selgelt argumenteeritud asjalikud seisukohad ei too tavaliselt vaenlasi, isegi kui need ei ole teise poole poolt aksepteeritavad. Vaenlasi koguvad pigem sisutühjad eneseimetlejad.

Ott Köstner
18. jaanuar

Olla vastu ja mitte-poolt on kaks eri asja

Kas mõeldud on nii, et "vastu" antud hääled lahutatakse lõpptulemuse arvestamisel "poolt" antud häältest? Kui nii, siis olen selle ettepaneku vastu, sest see tooks võimule inimesed, kellel pole selgeid seisukohti ja kes esitavad kõigile neutraalset platvormi ega tekita kelleski tugevaid emotsioone. Pigem las võidelgu erakonnad selle eest, et inimesed oleksid nende poolt, st et valija, kellel praegu pole kellegi poolt valida, ei annaks oma häält sellele, keda peab "vähimaks halvaks".
Alternatiivina esitasin ettepaneku, mis võimaldaks valijal valimistel osaleda, kuid mitte hääletada kellegi poolt.

link: www.rahvakogu.ee/ideas/913-lisada-valimissedelile-voimalus-haaletada-koigi-vastu

Rein Raud
18. jaanuar

Annab häälele topeltkaalu.

Võib viia peakonkurendile ärapanemiseni. Kui enim hääli kogunud erakonna kõik valijad kasutaksid vastuhääli ühe, näiteks muidu teiseks jäänud erakonna vastu siis sellise ettepaneku rakendamisel ei pruugiks see erakond üldse hääli saada, "-" oleks suurem kui "+".

Tambet Kibal
18. jaanuar