Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Kass_ja_mnp_x Marko
Nuuma
17.01.2013

Riigikogu kõrvale otsustajaks ka rahvas

Luua kodanikeportaal (ID-kaardiga autenditav nagu see Rahvakogu siin), kus oleks üleval kõik Riigikogus hääletusele tulevad seaduseelnõud, millele on lisatud ka vastava valdkonna spetsialistide hinnangud (mõjude analüüs - täpselt nii nagu see on Rahvakogu portaalis).

Rahvas saaks siis kodanikuportaalis hääletada, kas pooldab antud eelnõud või mitte. Rahva otsuse kaal oleks 50% ja Riigikogul samuti 50%.

Nii vähendaks halva mainega Riigikogu mõju otsuste tegemisel ja suureneks rahva enda osalus otsustusprotsessis (otsedemokraatia).

Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Missing Vello Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Heli_koit Missing Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing Missing 68831_115390938524096_1664505_n
Missing Fotod_061 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

Riigirahvas otsustab.

Kui rahvas tahab olla otsustaja siis kaotab Riigikogu oma eesmärgi ja tähtsuse. E-riigis piisaks sellest kui valitsuse poolt ettevalmistatud või rahvaalgatuslik eelnõu pannakse rahvahääletusele ja mingil kindlal päeval, mingi aja jooksul oleks otsusele vaja saada teatud arv poolt/vastu hääli.
Oodata, et 50% elanikonnast mitmeid kordi nädalas hääletamisest osa võtaks on liiga julge. Piisaks näiteks miinimum 10 % osalenutest ja nendest 51% poolthääli, et seaduse-eelnõu seaduse kujul välja kuulutada. Iga inimene leiaks enda võimetele vastava ja huvitava valdkonna milles kaasa rääkida, täiendus ja parandusettepanekuid teha jne, jne.
Kodus istudes saaks otsustada ja kaoks ära igasugune vajadus kiruda ning vanduda saamatuid, puuduvaid saadikuid ja nende liig suuri sissetulekuid.
Kui ainult selline kodanikuportaal veelgi tulihingelisemaks "vaheaegade" võtmise ja vaidluste kohaks ei kujune, kui praegune Riigikogu.

Toivo Einaste
19. jaanuar