Rahvakogu veeb on arhiveeritud 30.05.2013 seisuga. Uudiseid saab lugeda siit >>
Ettepanekute kogumineJaanuar 2013   AnalüüsVeebruar 2013   ArutelupäevAprill 2013   SeadusemuudatusedAprill 2013
RU EN

Suur aitäh kõigile kes osalesid ja pakkusid välja ideid Eesti demokraatia arendamiseks.

Veebruari teises pooles hakkame siinsamas avalikustama analüütikute ja ekspertide töö tulemusi.

Missing Priit
Toobal
17.01.2013

Vabariigi President ja Riigikogu peaksid teineteisega rääkima

Täna puudub sisuline koostöö parlamendi täiskogu ja Vabariigi Presidendi vahel. President kohtub küll vajadusel komisjonidega (Euroopa Liidu asjade komisjon, põhiseaduskomisjon jne), mis on aga kinniste uste taga peetavad arupidamised. Samuti peab President paraadkõnesid suure saali puldist. Kahjuks pole aga täna võimalust, kuidas Riigikogu (pean silmas täiskogu ehk suurt saali) saaks pidada avalikku kõnelemist (võib ka debatiks nimetada) Presidendiga. Seepärast teengi ettepaneku, et Riigikogu liikmed saaksid kas siis arupärimise vormis või näiteks ka aastat kokkuvõtva või alustava kõne järel küsimuste vormis Presidendilt küsimusi esitada. Täna on president ju parlamendi poolt nimetatud ja seega oleks see igati loogiline. Täpselt nii, kuis saame esitada arupärimisi ja küsimusi Eesti Panga Presidendile, Õiguskantslerile, Riigikontrolörile jne.

See klapiks ka siis, kui rahvas valiks ise omale Presidendi (presidendi otsevalimised) ning sel juhul olekski see üks võimalik vorm, kuidas parlament valimiste vahelisel perioodil rahvaga kõneleb.

Missing Missing Missing Missing Jaak_haud Missing Missing Missing Vladimir_%c3%96%c3%b6pik_25_9_2010 Missing
Missing Img_9504 Fotod_061 Missing
Miks peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile
Miks ei peaks seda mõtet toetama?
Pikem selgitus märki kasutada
Lisa link veebisaidile

huvitav idee

Järgnev ei ole argument poolt või vastu, pigem küsimus: kui presidendi valib ametisse valimiskogu, kuidas siis kirjeldatud "aruandlus" käima hakkab? Iseenesest ei oleks aga midagi keerulist selles, kui president näiteks Riigikogu istungjärgu avakõne järel vastaks Riigikogu liikmete küsimustele. Kui see aga institutsionaliseeritakse, siis tuleb presidendi ametikohustuste seadusesse lisada kohustus, et president peab Riigikogu istungjärgu avamisel kõne.

Olari Koppel
18. jaanuar